Historia psychiatrii

okładka
Autor: Edward Shorter
Tłumaczenie: Piotr Turski

Historia psychiatrii. Od zakładu dla obłąkanych po erę Prozacu

W "Historii psychiatrii" profesor Edward Shorter pokazuje, jak w ciągu 200 lat psychiatrzy przeobrazili się z uzdrowicieli z zakładów dla obłąkanych w strażników Prozacu. Książka jest nie tylko opowieścią o rozwoju jednej z gałęzi medycyny - wiele mówi też o wzorcach kulturowych oraz normach etycznych dawniej i dziś.

Książka Edwarda Shortera to w większym stopniu historia ludzi i uwarunkowań kulturowych, mających wpływ na rozwój psychiatrii, niż koncepcji i idei związanych z tą dziedziną wiedzy. Autor ukazuje szczegółowo związki między medycyną a kulturą i historią. Bada, jak rozumienie chorób psychicznych, postawy społeczne wobec nich oraz zachowania pacjentów oddziaływały na siebie nawzajem i jak zmieniały się przez lata.

Shorter oprowadza czytelnika po XVIII-wiecznym przytułku dla chorych psychicznie i XIX-wiecznym zakładzie dla obłąkanych, opisuje batalię o elektrowstrząsy i zjawisko, nazywane "psychofarmakologią kosmetyczną". Podkreśla znaczenie neurologii i neurobiologii dla leczenia psychiatrycznego. Kwestionuje natomiast aktualność psychiatrii zorientowanej psychoanalitycznie i psychodynamicznie. Podważa sądy tych, którzy w latach 60. i 70., zwracając uwagę na rolę psychiatrii w utrzymywaniu kontroli społecznej i politycznej, tworzyli ruch antypsychiatryczny. Shorter utrzymuje, że psychiatria ma przed sobą przyszłość i ani neurologia, ani psychologia nie będą w stanie jej zastąpić. Przedstawia realia społeczeństw zmieniających postawę wobec osób z zaburzeniami psychicznymi oraz wysiłki pokoleń naukowców i psychiatrów próbujących ulżyć cierpieniom chorych.

Napisaną ze swadą książkę wypełniają informacje, które powinny zaciekawić nie tylko specjalistów, ale i wszystkich zainteresowanych podstawami i pochodzeniem nowych metod leczenia psychiatrycznego.

 

Wydawnictwo: WAiP
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 2005
Liczba stron: 496
Format: B5
Oprawa: twarda
ISBN: 83-02-09547-8
Wydanie: I
Cena z okładki: 55 zł

Materiały związane z książką:


blog comments powered by Disqus