Recenzja książki "Za horyzontem. Mity i legendy o Słońcu, Księżycu, gwiazdach i planetach"

Autor: Zunia
14 maja 2009

„Za horyzontem”, co czytelnie sugeruje już podtytuł, jest książką poświęconą mitom i legendom dotyczącym nieba, w szczególności zaś Słońca, Księżyca, gwiazd itd. Edwin C. Krupp w swojej, dość obszernej zresztą, publikacji opowiada czytelnikowi wierzenia starożytnych ludów (Indian, Egipcjan, Chińczyków), przywołuje adekwatne do nich odniesienia w „Biblii”, a wszystko po to, by wykazać z jednej strony ich ogromne zróżnicowanie, z drugiej zaś podobieństwo wynikające z uniwersalności naszego postrzegania kosmosu. To ostatnie zagadnienie wydaje się daleko ciekawsze. Bo czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego we wszystkich mitach siedzibą bogów jest właśnie niebo? Krupp podejmuje ten trud, dochodząc do ciekawych wniosków.

Oprócz odniesień do starożytnych podań, autor przywołuje niezliczone dzieła muzyczne czy literackie. Cały pierwszy rozdział poświęca pochodzeniu mitów i opowieści (wychodząc od Arystotelesa). Jego erudycja jest tak wielka (wystarczy zresztą zerknąć do bibliografii i indeksu nazwisk, by się o tym naocznie przekonać), że gdyby nie wiedzieć, kim jest Edwin C. Krupp, można by przyjąć, że jest kulturoznawcą zaintrygowanym wierzeniami i legendami zogniskowanymi wokół jednego, „niebiańskiego” tematu. Kiedy jednak czytelnik, oczarowany oczytaniem autora, odkrywa, że Krupp jest astronomem, jego oczarowanie pogłębia się jeszcze bardziej. I zaczyna już rozumieć, jak humaniście, za którego brał autora, udało się połapać w astrofizycznych zawiłościach.

„Za horyzontem” można zaliczyć do literatury popularnonaukowej z uwagi na to, jak dobrze się czyta tę książkę. Choć nie jest to publikacja, którą da się przeczytać jednym tchem – za dużo w niej szczegółów i naukowych konkretów. Bliżej jej więc nawet do literatury naukowej niż popularnonaukowej. Autor wyraźnie nie był w stanie odmówić sobie przyjemności przekazania czytelnikowi jak największej ilości wiedzy. Czy to jednak zarzut? Wprost przeciwnie. W końcu książka naukowa, którą zgłębia się bez trudu, a do tego z autentyczną rozkoszą, to prawdziwa rzadkość.

Za horyzontem. Mity i legendy o Słońcu, Księżycu, gwiazdach i planetach

Autor: Edwin C. Krupp
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 12/2006
Liczba stron: 480
Format: 170 x 240 mm
Oprawa: twarda
ISBN: 83-7469-413-0
Cena z okładki: 49,90 zł


blog comments powered by Disqus