Czego jeszcze nie wiesz o Mocy?

Autor: Tomasz Nowak
Korekta: Hagath
30 stycznia 2013

W serii albumów publikowanych przez Egmont Polska kolejny dotyczy Jedi oraz ich sekretów. Choć nie tylko. Sporo tu także mowy o Sithach, a przede wszystkim o postaciach i wydarzeniach znanych z sześciu filmów fabularnych. To taki swoisty łącznik-przewodnik skierowany zdecydowanie do młodego pokolenia fanów.

To, kim winien być odbiorca serii sugeruje juz marka wydawcy oryginalnego – Dorling Kindersley, specjalizującego się w książkach młodzieżowych właśnie. W rozumieniu Amerykanów powoduje od razu diametralny skok w poziomie komunikacji, co widać dobitnie zarówno w treści, jak i w formie zawartych tu informacji.

Warto wspomnieć o tym już na wstępie, gdyż dorosły czy choćby bardziej „wtajemniczony” czytelnik może poczuć się warstwą merytoryczną nieco rozczarowany (graficzną nie ma prawa). Cóż, to wyraźnie książka nie dla niego, ale dla tych, którzy dopiero „kleją” sobie całość historii „walki o pokój w galaktyce”. W szczególności, gdy robią to w oparciu o animowana serię Wojen klonów, choć do niej akurat Tajemnice Jedi nawiązują ledwie śladowo. To ściąga dla mających wciąż braki w edukacji z szcześciofilmu fabularnego.

Po krótkim wprowadzeniu (czym jest Moc, jej dwie strony, kodeks Jedi), następuje systematyczny „wykład” kolejnych przygód i zastosowań Mocy przez Jedi w obrazach kinowych, zwłaszcza w trylogii I-III. Jest on ustawiony zgodnie z kolejnością ich pojawiania się na ekranie: z Mrocznego widma, Wojen Klonów, itd. I to wiedzę głównie z trzech pierwszych części systematyzują, bowiem trylogii drugiej poświęcono ledwie dziesięć z blisko stu stron publikacji.

Poszerzenie wiedzy czerpanej wprost z ekranu stanowią portretyy postaci drugoplanowych (Luminara Unduli, Barrisa Offee, Kit Fisto czy Ki-Adi-Mundi). Jednak część książki miast na wyczynach typowych dla Jedi koncentruje się na konkretnych ich przygodach (np. „przepisy” na atak droidów sabotażowych czy zniszczenie Gwiazdy Śmierci)

Niepotrzebne w Tajemnicach… wydaja się aż tak liczne nawiązania do Sithów, którym przeznaczono przecież w niniejszej serii osobny tytuł (Strzeż się Sithów). Polski czytelnik nie będzie miał natomiast żadnego problemu z licznymi zazębieniami z tomem Star Wars. Battles for the Galaxy, gdyż ten po prostu u nas się nie ukazał.

Niewątpliwy pozytyw Tajemnic Jedi stanowi zawarty weń zestaw dużych czytelnych zdjęć, za które jeszcze kilkanaście lat temu fani daliby się zabić… Dziś, opatrzony krótkimi i raczej prostymi opisami, ucieszy niewątpliwie młodego fana. Chociaż… Zdecydowanie „odcięcie” od animowanych Wojen klonów, czyli „kanonicznych” Gwiezdnych Wojen kolejnego pokolenia może okazać się strzałem w stopę.

Star Wars. Tajemnice Jedi

Autor: Elisabeth Dowsett, Shari Last
Tłumaczenie: Jacek Drewnowski
Wydawnictwo: Egmont
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 12/2012
Tytuł oryginalny: Mysteries of the Jedi
Liczba stron: 96
Format: 195x255 mm
Oprawa: twarda
Druk: kolor
ISBN-13: 9788323751816
Wydanie: I
Cena z okładki: 39,99 złblog comments powered by Disqus