"Dynastia Tudorów #2. Królowa traci głowę" - recenzja książki Elizabeth Messie


Ten, kto ma władzę, nie mu­si ni­kogo za nic przepraszać

                                    - Niccolò Machiavelli

Związek króla Henryka VIII z Anną okazał się bardzo namiętny, ale nie trwał długo. Kiedy władca poznał  pannę Boleyn, był mężem Katarzyny Aragońskiej, z którą począł córkę, Marię. Mimo to król bardzo szybko zakochał się w Annie i postanowił zrobić wszystko, by zaznać szczęścia u jej boku. Niepomny na przykazania i wolę Kościoła, odprawił swoją pierwszą żonę, a małżeństwo z nią uznał za nieważne. W 1533 ożenił się z Anną Boleyn i jeszcze w tym samym roku koronował ją na królową Anglii. Jednak związek króla nie okazał się tym, czego się spodziewał. Drugi tom książki na podstawie scenariusza serialu Dynastia Tudorów przedstawia zawiłe ścieżki losów Henryka VIII i jego miłości do Anny Boleyn.

Królowa traci głowę najmocniej koncentruje się na ukazaniu kształtowania się anglikanizmu – jednej z gałęzi chrześcijaństwa. Zamykanie klasztorów, konfiskata majątków kościelnych czy uznanie Henryka VIII jedyną i najważniejszą głową na Ziemi Kościoła anglikańskiego to jedne z wielu czynów, które zostały podjęte w celu pokazania, że to król posiada władzę na ziemi. Obraz Henryka kształtuje się bardzo wyraźnie – Kościół katolicki, który odmówił unieważnienia małżeństwa władcy Anglii z Katarzyną Aragońską, stał się jednym z największych wrogów majestatu. Podszepty ze strony rodziny Anny tylko zaogniły nienawiść do papieża i jego wysłanników. Henryk jawi się jako dziecko, które – gdy nie dostanie od najbliższych wymarzonej zabawki – zaczyna się buntować.

Większy nacisk położono w tej części na psychologizację postaci – najlepiej widać to na przykładzie Anny Boleyn. Pokazanie tego, jak powoli zaczyna popadać w swego rodzaju obłęd (jak najbardziej uzasadniony) sprawia, że czytelnik jest w stanie współczuć królowej. Natomiast irracjonalne zachowania Henryka nie wzbudzają sympatii odbiorcy. Warto przyjrzeć się postaci Thomasa Cromwella, cienia Henryka VIII – w bardzo krótkim czasie stał się jedną z najniebezpieczniejszych osobistości w Anglii.

Drugi tom Dynastii Tudorów nadal bardzo duży nacisk kładzie na opisy – przyjęć, strojów czy też jadła. Niestety nadal odbiorca czuje, że nie czyta typowej powieści historycznej, tylko scenariusz, ponieważ wszelkie przeskoki pomiędzy poszczególnymi scenami i wydarzeniami okazują się bardzo sztuczne. Żadnego płynnego przejścia, żadnego nawiązania, tylko samo zakończenie jednej myśli i natychmiastowe wejście w nową historię, co psuje efekt płynności. Gdyby całość była lepiej skomponowana, wtedy książka byłaby przyjemniejsza w odbiorze.

Królowa traci głowę, jak zresztą cała seria, to pozycja, która bardziej spodoba się osobom zaznajomionym z serialem, niż tym, którzy nie mieli z nim styczności. Książka stanowi swego rodzaju odświeżeni historii przedstawionej w produkcji telewizyjnej. I trzeba przyznać, że w pozycji zawarto każdy szczegół znany z serialu.

Dynastia Tudorów #2 - Królowa traci głowę

Autor: Elizabeth Massie
Wydawnictwo: Mira
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 8/2013
Tytuł oryginalny: Tudors: King Takes Queen
Rok wydania oryginału: 2008
Liczba stron: 336
Format: 145x215 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
ISBN-13: 9788327601261
Wydanie: I
Cena z okładki: 36,99 zł


blog comments powered by Disqus