Emmy Laybourne "Monument 14. Odcięci od świata" - recenzja książki


Bezpieczna przystań w supermarkecie

Filmy katastroficzne rządzą się swoimi prawami – ma być widowisko, destrukcyjnie i groźnie. Nieważne, że fabuła nie została w pełni przemyślana, liczy się wizualność, wpływ na odbiorcę, poruszenie jego obawy. Chodzi o to, aby przedstawić mu najmroczniejszą wizję świata po spotkaniu z żywiołami czy innymi niszczycielskimi siłami. Trzeba przyznać, że poruszenie struny obawy o własny los potrafi wiele zdziałać, nawet nienajlepsze produkcje katastroficzne zaczynają urastać do rangi wizualnych dzieł. A jak sprawa przedstawia się z pokazaniem podobnej wizji, tylko używając do tego papierowego nośnika? Nie od dziś wiadomo, że książki są dla ludzi z wyobraźnią, potrafiących samemu namalować sobie w myślach świat przedstawianych na kartach powieści. Emmy Laybourne postanowiła napisać niebanalne dzieło, które wstrząśnie czytelnikiem.

Nic nie wskazywało, że ten dzień będzie inny niż pozostałe. Dean i jego młodszy brat, Alex, wybierają się do szkoły – starszy do liceum, młodszy do gimnazjum. Każdy wsiada do odpowiedniego autobusu i udaje się do miejsca przeznaczenia. A przynajmniej tak to powinno wyglądać. Niestety, w pewnym momencie z nieba zaczyna padać wielki grad, który niszczy jeden z autobusów. Pasażerom grozi śmiertelne niebezpieczeństwo, opady przybierają bowiem na sile, a spadające zamrożone kul są coraz większe. Czy komuś uda się przeżyć? Jakie skutki przyniesie niespodziewana anomalia atmosferyczna?

Leybourne udało się wykreować ciężki, klaustrofobiczny świat, w którym jedynym bezpiecznym miejscem okazuje się supermarket. To właśnie w tym gigantyczny sklepie rozegrają się makabryczne wydarzeń przedstawione na kartach powieści. To nie jest lekka i przyjemna lektura, przy której czytelnik się zrelaksuje, to historia o walce, próbie przetrwania i stworzenia małej społeczności. Cały dramatyzm potęguje fakt, że bohaterami powieści są dzieci w różnym wieku: od uczących się pisać maluchów, po wkraczających w okres dorosłości nastolatków.

Wszyscy przechodzą prawdziwą szkołę przetrwania. Jedynym sposobem na poradzenie sobie z panującymi warunkami jest ustalenie hierarchii: wybranie wodza, rozdzielenie zadań, własne rządy. Autorka bardzo dużo elementów czerpie z innej powieści o młodych bohaterach, którzy zostają zmuszeni do samodzielnego radzenia sobie w trudnej sytuacji – Władcy much Williama Goldinga.

Stworzenie małego społeczeństwa wymaga sporych nakładów pracy i samokontroli – zwłaszcza od starszej grupy bohaterów. Jak w każdej grupie, tak i tutaj zdarzają się konflikty, podziały i niesnaski. Dodajmy jeszcze do tego nastoletnie i dziecięce emocje, a otrzymamy prawdziwy koktajl wybuchowy. Trudno czytelnikowi przewidzieć, jak skończy się cała historia. Supermarket, stanowiący swego rodzaju bastion i bezpieczną przystań, dostarcza wprawdzie wszelkich materiałów potrzebnych do przeżycia, jednak to zimne i mroczne miejsce, a za jego murami zostali przecież bliscy.

Monument 14. Odcięci od świata to katastroficzny thriller, który przypadnie do gustu zarówno starszemu, jak i młodszemu czytelnikowi. Przemiany bohaterów, walka o każdy dzień, próba uporządkowania chaosu – ta książka pokazuje, że tylko wspólne działanie i wiara we własne siły są w stanie zagwarantować przetrwanie.

Monument 14 #1 - Odcięci od świata

Autor: Emmy Laybourne
Tłumaczenie: Maria Smulewska-Dziadosz
Wydawnictwo: Rebis
Miejsce wydania: Poznań
Wydanie polskie: 6/2014
Tytuł oryginalny: Monument 14
Rok wydania oryginału: 2012
Liczba stron: 344
Format: 130x200 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
ISBN-13: 9788378185741
Wydanie: I
Cena z okładki: 33,90 zł


blog comments powered by Disqus