O mrówkach w mrowisku - recenzja książki "Nagasaki"

Autor: Tomasz Nowak
Korekta: Sławomir "Villmar" Jurusik
30 listopada 2011

Na cichych i nieco już opustoszałych przedmieściach Nagasaki mieszka urzędnik Shimura –człowiek chichy, spokojny, właściwie nijaki, podobnie jak zresztą jego dom, w którym zdaje się ukrywać przed pędzącym wokół światem. To jego enklawa spokoju, ale też samotności.

Pewnego dnia w owym azylu, utrzymywanym w typowo starokawalerskiej pedanterii zachodzą pewne zmiany. Pozornie nieuchwytne niepokoją gospodarza, który zaczyna prowadzić dochodzenie. Co tez dzieje się w domu podczas jego nieobecności? Efekty śledztwa są zaskakujące, podobnie jak sama puenta książki, która nie ma nic wspólnego z łatwymi, lukrowanymi zakończeniami.

Napisana przez Faye’a powieść zainspirowana została autentyczną historią, opisaną w prasie japońskiej w 2008 roku. Autor nie skupia się jednak aż tak bardzo na jej sensacyjnym charakterze, ile bardziej na swych bohaterach. Owszem, buduje aurę tajemnicy, ale głównie po to, by pozostawić potem czytelnika udręczonego pewnym żalem, który zawsze budzi niedopowiedzenie – słowa, które mogły tak wiele zmienić.

Tak więc autor najpierw przedstawia wizję świata Shimury, człowieka żyjącego w idealnie – we własnym przekonaniu – ukształtowanej własnej rzeczywistości. Jej porządek zostaje jednak nagle zburzony, a Shimura, zbudzony na nowo do życia, musi zmierzyć się pytaniami i sprawami dotąd skrzętnie zamiatanymi pod dywan. I nie bardzo sobie z nimi radzi. Następnie te same wydarzenia oglądamy z innej perspektywy. Dwa światy – bliskie sobie, ale zupełnie się rozmijające. Tak dalece, że – pomimo pewnego rodzaju wewnętrznego przyciągania – nie mają szans się spotkać – jak dwie mrówki w mrowisku, skupione na swych codziennych zajęciach, uniemożliwiających im zauważenie siebie nawet wówczas, gdy ich szlaki się skrzyżują.

Napisane niezwykle oszczędnym językiem, przenikliwe poetyckie studium wyalienowania i wielkiej pustki, wynikającej z samotności, która – wabiąc blichtrem wygody – wobec najmniejszego poruszenia życia okazuje się nader krucha, zwłaszcza w pewnym wieku. To studium na tyle niepokojące, że chciałoby się móc na koniec rzec: „to mnie nie dotyczy – to jakiś obcy świat, inna kultura”. Czy aby na pewno?

 

Nagasaki

Autor: Éric Faye
Tłumaczenie: Andrzej Bilik
Wydawnictwo: Fontanna
Wydanie polskie: 7/2011
Liczba stron: 96
Format: 130x205 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 978-83-61159-21-6
Wydanie: I
Cena z okładki: 22,00 złblog comments powered by Disqus