Recenzja książki "Po śniadaniu"

Autor: Zunia
9 listopada 2009

Czy zdarzyło się Wam tak dogłębnie zapoznać z twórczością któregoś z pisarzy, że spotkani w realnym życiu przygodni znajomi wydawali się wprost z niej wyjęci? Polubić jakiegoś bohatera tak, że mieliście wrażenie, że został stworzony specjalnie dla Was? Podobne pytania, z których wyziera przekonanie, iż literackie postaci mogą być traktowane jak namacalne byty, wielbicieli książek nie powinny dziwić. I bynajmniej nie dziwi także „Po śniadaniu” Eustachego Rylskiego, przejawiająca taki właśnie sposób myślenia o literaturze.

„Po śniadaniu” to zbiór siedmiu esejów: Rylski – prozaik, dramaturg, scenarzysta – opisuje swoje przygody z twórczością wielu pisarzy (Ernest Hemingway, Iwan Turgieniew, Albert Camus, Aleksandr Błok, André Malraux, Jarosław Iwaszkiewicz, Truman Capote). Skąd taki wybór? Rylski przywołuje tych, którzy ukształtowali go jako człowieka i pisarza, byli dla niego ważni kiedyś lub są ważni nadal. Autor dokonuje podziału na teksty istotne dla niego w młodości, które teraz, poza miłymi wspomnieniami, niczego nie są mu w stanie zaoferować (Rylskiemu zdarza się dość bezlitośnie je krytykować), oraz na takie, które przetrwały próbę czasu, do których wciąż chce się wracać.

Wszystkie eseje są świadectwem niezwykle intymnych kontaktów autora z literaturą wymienionych pisarzy oraz jej wnikliwej analizy. Rylskiego szczególnie zajmują bohaterowie: szorstkie, typowo (a nawet nazbyt…) męskie twory Hemingwaya czy nikomu nieznana bohaterka Turgieniewa (gdy jednak okazuje się, że nie tak nikomu nieznana, narrator przeżywa osobisty zawód, niemalże miłosny). Majstersztykiem w portretowaniu postaci literackich jest zwłaszcza szkic tytułowy, poświęcony Holly Golithly ze „Śniadania u Tiffany’ego”.

Czy to jednak znaczy, że „Po śniadaniu” skierowane jest tylko do pisarzy i literaturoznawców? Absolutnie nie. Właściwie to nawet wprost przeciwnie. Książka Rylskiego nie zawiera w sobie wiedzy szkolnej czy akademickiej. Nie polecam jej komuś, kto chciałby dowiedzieć się czegoś konkretnego o Iwaszkiewiczu czy Błoku – od tego są inne publikacje. Jednak tym, którzy potrafią godzinami dyskutować z wypiekami na twarzy o przeczytanych utworach, a do tego umieją słuchać o nie mniej pasjonujących spotkaniach z literaturą swojego rozmówcy, spodoba się z całą pewnością.

Po śniadaniu

Autor: Eustachy Rylski
Wydawnictwo: Świat Książki
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 1/2009
Liczba stron: 144
Format: 125 x 200 mm
Oprawa: twarda
ISBN-13: 978-83-247-1420-9
Cena z okładki: 29,90 zł


blog comments powered by Disqus