Recenzja książki "Kardynał Wyszyński"

Autor: Katarzyna 'Kiriana' Suś
Korekta: Wiktor "Inferre" Dynarski
16 października 2009

Pisanie o autorytetach to niezwykle trudne zadanie. Zawsze znajdzie się grono osób zarzucających swoistą stronniczość lub też pominięcie ważnych – ich zdaniem – szczegółów. Ewa Czaczkowska nie bała się podjąć wyzwania i napisała pracę poświęconą kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu.

Książka pisana jest w formie trzecioosobowego dziennika, odnoszącego się do zdarzeń, odpowiednich dla danych okresów. Wszystko podano w formie wykładu z cytatami adekwatnymi do sytuacji.

Pełna zdjęć z różnych okresów życia Kardynała, staje się jednocześnie albumem przeżyć, namacalną historią człowieka. Jest także bogata w przypisy, dzięki czemu bibliografia prezentuje się naprawdę imponująco. Szczerze powiedziawszy, odniosłam wrażenie, że autorka dotarła do wszystkich bez wyjątku materiałów dotyczących kardynała. Włączając w to rzecz jasna raporty Urzędu Bezpieczeństwa.

Książka zarysowuje obraz człowieka – przewodnika, więźnia, duszpasterza, a jednocześnie wielkiego Polaka. Możemy podziwiać tę wybitną postać o wielu twarzach. Jej siła i determinacja działania – wraz z hartem ducha – mogą stać się przykładem dla współczesnych.

Język całości jest jak najbardziej przystępny oraz prosty w odbiorze. Pieczołowicie przygotowane rozdziały pozwalają wygodnie przemieszczać się w tekście i wybierać interesujące nas okresy. Dzięki temu pozycja ta może stać się zarówno dokumentem, jak i materiałem źródłowym.

Jestem pod wrażeniem pracy, jaką Ewa K. Czaczkowska włożyła w stworzenie tej książki. Zapoznanie się z tak dużą ilością materiałów i przekucie jej w coś zupełnie nowego jest godne podziwu,

Nie ulega wątpliwości, że poznajemy Kardynała Stefana Wyszyńskiego z tak wielu stron, że nierozumienie go staje się trudne. Ukazanie rzeczywistości, z jaką musiał się zmagać, i uwzględnienie kontekstu kulturowego wraz z obrazem politycznych przemian to ciężkie zadanie, jednak, jak widzimy, całkowicie wykonalne.

Dobrze jest zapoznać się z tą pozycją. O ludziach, którzy tak znacząco wpisali się w nasze dzieje współczesne, powinno się pamiętać zarówno ze względów historycznych, jak i religijnych.

Na pewno jest to doskonały materiał do odkrycia, jak jeden człowiek może zrobić tak wiele, dla tak wielu. Jak hart ducha i odwaga jednostki przyczynia się do zmieniania świata. Zdecydowanie polecam.

Kardynał Wyszyński

Autor: Ewa K. Czaczkowska
Wydawnictwo: Świat Książki
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 3/2009
Liczba stron: 680
Format: 145 x 205 mm
Oprawa: twarda
ISBN-13: 978-83-247-1341-7
Cena z okładki: 44,90 zł


blog comments powered by Disqus