Recenzja książki "Król Bezmiarów"


W 1987 roku na łamach "Fantastyki" (dla ścisłości, obecnej "Nowej Fantastyki") ukazało się opowiadanie Feliksa W. Kresa pt Demon Walki, które dało parę lat póżniej początek powieści Król Bezmiarów, w której to (zarówno w poprzednich wydaniach jak i w tej, wzbogaconej o ilustracje, jubileuszowej edycji) stanowi część pierwszą.

Ta proweniencja powieści z opowiadania ma niestety swoje negatywne odbicie w konstrukcji i percepcji utworu. A prościej mówiąc, po prostu nie da się nie zauważyć (nawet jeśli czytelnik nie jest świadom historii powstania książki), że pierwsza część jest tekstem odrębnym, równie dobrze na nim wszystko mogłoby się skończyć jak i mogłoby go nie być. Ale zarazem jest to jedyna rzecz, jaką w tym marynistycznym utworze fantasy można autorowi zarzucić.

Jak wskazuje tytuł książki akcja rozgrywa się przede wszystkim na otaczających Cesarstwo wodach zwanych Bezmiarami, którymi to włada piracki kapitan K. D. Rapis alias Demon Walki. Wskutek niezbadanych wyroków Szerni ginie a o pozostawiony przez niego skarb walczą trzy jego córki - Riolata, Ridareta, Lerena. I jest to walka bezpardonowa, pełna zawiści, przemocy, zwieńczona wieloma zbrodniami.

Okrucieństwo tej powieści (powodujące, że do Kresa przylgnęła już etykieta autora dark fantasy) zostało poddane w tym wydaniu swoistej korekcie (Jeśli ktoś pamięta wcześniejsze edycje to wie o czym mówię; jesli nie to wie już czego szukać :-) ), acz mimo to wciąż mamy do czynienia z mroczną opowieścią. Ale i opowieścią barwną (jak barwne i różnorodne stroje opisane w utworze), pełną przygód, niespodziewanych zwrotów akcji, bitew morskich i pięknych kobiet.

Postacie ukazane zarówno w działaniu jak i od strony wewnętrznej szybko zyskują przywiązanie czytelnika.

Wydarzenia toczą się szybko, autor pozostawia nawet trochę niedomówień, pozwalających na wyostrzenie napięcia, serwując jednoczesnie od czasu do czasu nieco zagmatwanych informacji o tajemniczej Szerni.

Mimo, że Król Bezmiarów jest drugą częścią "Księgi Całości" bez uszczerbku dla zrozumienia można czytać go jako samodzielną powieść. Kres posiada bowiem niezwykle cenną a i rzadko spotykaną umiejętność - pisząc książki składające się na cykl pisze także odrębne utwory, których wartość i sens pojawienia się nie wynika tylko i wyłacznie z tego, który tom całości stanowią.

Księga Całości #2 - Król Bezmiarów - edycja ilustrowana

Autor: Feliks W. Kres
Wydawnictwo: Mag
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 6/2003
Liczba stron: 512
Format: 115x185 mm
Oprawa: miękka
Druk: cz.-b. + kolorowe ilustracje
ISBN: 83-89004-51-8
Cena z okładki: 27,50 zł


blog comments powered by Disqus