Recenzja książki "Prawdziwe życie"

Autor: Aleksander Krukowski
Korekta: Patrycja Ziemińska
31 lipca 2012

Ferenc Máté jest specyficznym człowiekiem piszącym specyficzne książki. Zniechęcił się do amerykańskiego stylu życia, wyjechał do Toskanii, gdzie zakupił i odnowił klasztor pochodzący z XIII wieku. W jego obrębie założył winnice i gaje oliwne, które prowadzi wraz z rodziną. Ta zmiana doprowadziła go do stanu, który Máté określa jako szczęście, a mając trochę więcej wolnego czasu, dzieli się w swych książkach przepisami na to, jak owo szczęście można osiągnąć.

Konsumpcjonizm to dla autora "Prawdziwego życia" przyczyna wszelkiego zła. Tworzy on nie tylko ekonomiczną konkurencję, przez którą ludzie tracą większość swego życia na zarabianie pieniędzy, ale także powoduje nadprodukcję i przesyt towarami, co w konsekwencji wpływa również na degradację środowiska naturalnego i przyczynia się do powstania kryzysów ekologicznych. Na domiar złego uczestnictwo w wyścigu szczurów wywołuje pogłębiającą się alienację człowieka, który wbrew zdrowemu rozsądkowi szuka wyjścia z tej sytuacji poprzez "elektronicznych przyjaciół", pogrążając się jeszcze bardziej w rzeczywistym osamotnieniu.

Wyjście z tej kłopotliwej sytuacji jest łatwe i trudne zarazem. Jego łatwość polega na tym, że każdy z nas w jakiś sposób intuicyjnie wie, czego mu potrzeba. Zdaje sobie sprawę z tego, że świat, w jakim żyje, i życie, jakie prowadzi, nie spełniają tej potrzeby. Trudność wiąże się z tym, że nie sprawdza się tu metoda małych kroczków. Nasza cywilizacja jest totalna, to znaczy wszystkie jej elementy wiążą się ze sobą, wobec czego zachodzi konieczność zmiany ich wszystkich równolegle. Inaczej się po prostu nie da.

Na czym mają polegać zmiany proponowane przez autora? Nie znajdzie w nich czytelnik nic specjalnie odkrywczego. Skrócenie czasu pracy, większy kontakt z własną pracą (to znaczy brak taśmowego mechanizmu czy korporacyjnego oderwania od rzeczywistych rezultatów), zdrowy tryb życia, serdeczność wobec ludzi... naprawdę banały. Ale są to banały, które dziś warto powtarzać, ponieważ ludziom często bardzo trudno przejść nad tą "banalną teorią" do praktyki.

Ferenc Máté jest przykładem na to, że takie przejście jest możliwe. Nim jednak spojrzymy na jego przepis z przesadnym optymizmem, warto się zastanowić, czy jego definicja szczęścia i prawdziwości życia odpowiada naszej. Ciężko przecież uwierzyć, że ludzie – którzy są tak różni i różnorodni – chcą zawsze tego samego na ten sam sposób.
Niemniej po "Prawdziwe życie" warto sięgnąć, bo ta krótka książka, napisana prostym, choć miejscami nudnawym językiem, staje się lekturą bardzo inspirującą. Nieważne przecież, czy podążysz śladami autora, czy nie. Ważne, by nie zastygać w jakimś sztucznym, medialnie wykreowanym modelu życia, wierząc że jest ono wszystkim, na co nas stać.

Prawdziwe życie

Autor: Ferenc Máté
Tłumaczenie: Jan Hensel
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Wydanie polskie: 6/2012
Tytuł oryginalny: A real life
Liczba stron: 256
Format: 142 x 202 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 9788378391692
Wydanie: I
Cena z okładki: 29 zł


blog comments powered by Disqus