Recenzja książki "Znikająca nerka. Mały leksykon współczesnych legend miejskich"

Autor: Aleksander Krukowski
Korekta: Bool
26 września 2012

"Znikająca nerka. Mały leksykon współczesnych legend miejskich" to kolejna perełka polskiego rynku wydawniczego. Książka ciekawa, wciągająca a przy tym zaskakująco rzetelna i doskonale wydana.

Czym są legendy miejskie? Określenie to powstało jako kalka językowa z angielskiego terminu urban legends. Jak przyznaje we wstępie autor, nie jest to zabieg szczególnie fortunny, gdyż w polskim języku termin "legenda" odnosi się zazwyczaj do historii o świętych lub na poły mitycznych bohaterach. Tymczasem bohaterowie legend miejskich nie są ani święci, ani mityczni (w wąskim rozumieniu tego słowa). W zasadzie... w ogóle nie są. Nie istnieją i nie istnieli w rzeczywistości.

Legendy miejskie to anegdoty powtarzane przez różnych ludzi. Dla ich uwiarygodnienia, bohaterem miejskiej legendy staje się "pewien znajomy" bądź "znajomy znajomego", któremu to wydarzają się przeróżne historie, z założenia zabawne lecz często przy tym makabryczne. Najważniejsze, że opowiadane są przez różnych ludzi, równolegle w różnych regionach kraju, a nawet świata, i zawsze opowiadający utrzymuje, że wydarzyły się naprawdę i że zna (lub zna pośrednio) osoby w nich występujące. Gdybyśmy jednak starali się dojść prawdy, okaże się, że zawsze są to historie gdzieś zasłyszane, często modyfikowane, do których uczestników dojść niepodobna.

"Znikająca nerka" to zbiór ponad osiemdziesięciu tego typu legend. Filip Graliński przy zbieraniu ich dokonał pracy wartej lepszej sprawy. Nie tylko zaangażował w projekt szerokie grono informatorów-dostarczycieli legend, ale także prześledził ich rozmaite warianty i starał się dotrzeć do najstarszych wersji. Przeszukiwał w tym celu zasoby internetu oraz archiwa polskiej i zagranicznej prasy. Czasem, by zdementować realność zasłyszanej legendy, zwracał się do źródeł, jak na przykład w przypadku, gdy zapytał przedstawicieli jednej z sieci fastfoodów o prawdziwe pochodzenie białych plamek na spodzie hamburgera.

Legendy opracowane są według pewnego schematu. Graliński przytacza fragmenty e-maili, wpisów blogowych i forumowych, w których informatorzy opisują zasłyszaną historię. Później podaje różne warianty. Całość okraszona jest przyzwoitą ilością przypisów, odsyłających do źródeł sieciowych i drukowanych. Na końcu podaje tytuły innych legend o podobnej tematyce, pokazując tym samym, że często układają się one w specyficzne grupy, na przykład związane z egzaminami na studiach.

Atrakcyjność leksykonu podnosi graficzna oprawa, która zawiera dużą ilość ilustracji autorstwa uznanego satyryka i rysownika, Henryka Sawki.

"Znikająca nerka" to doskonała rozrywka, która jednocześnie pozwoli zidentyfikować wiele "autentycznych" historii, jakie słyszał każdy z nas. Wyczula czytelnika na obecność miejskich legend, lecz co z tym dalej zrobi, zależy tylko od niego.

Znikająca nerka. Mały leksykon współczesnych legend miejskich

Autor: Filip Graliński
Okładka: Henryk Sawka
Ilustrator: Henryk Sawka
Wydawnictwo: Media Rodzina
Miejsce wydania: Poznań
Wydanie polskie: 9/2012
Liczba stron: 304
Format: 125x205 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 9788372786401
Wydanie: I
Cena z okładki: 29.90 zł


blog comments powered by Disqus