Makabryczne żarty, paranormalne zjawiska i znikające organy, czyli współczesne legendy miejskie - recenzja książki "Znikająca nerka"

Autor: Kalina Śmigielska
Korekta: Agata "Bulehithien" Wiśniecka
26 lutego 2013

Legenda miejska, zwana niekiedy mitem miejskim (ang. urban legend), to termin pojawiający się co jakiś czas w mediach. Kryje się pod nim zbiór historii, które rzekomo przytrafiły się "znajomemu znajomego", przy czym opowiadający je wierzy w ich prawdziwość. Chyba najbardziej znanym przykładem jest opowieść o osobie, która budzi się w wannie bez jednej nerki. Nie przez przypadek właśnie do tej legendy odnosi się Filip Graliński w tytule swojej książki – Znikająca nerka. Mały leksykon współczesnych legend miejskich.

Autor podszedł do zagadnienia w sposób naukowy. Zebrał olbrzymią ilość materiału i pogrupował go, wyłaniając różne grupy tematyczne – na przykład legendy skupione wokół życia studenckiego, tematyki porwań, czy zdarzeń rozgrywających się w komunikacji miejskiej. Następnie przekopał Internet i różne źródła pisane, by dotrzeć do jak najstarszej wersji danej historii oraz odszukać jej różne warianty. Na koniec Graliński podaje także obszar występowania legendy, który często wykracza poza granice naszego kraju. Żeby zaznaczyć, że nic nie występuje w próżni, na samym końcu podaje tytuły podobnych mitów.

Niektóre z nich opowiadane są pół żartem, pół serio, jak choćby historia o profesorze, który w trakcie egzaminu ustnego kładzie się na podłodze, a zapytany przez studentkę, co robi, odpowiada, że zniża się do jej poziomu. Jeśli wierzyć świadkom, ta sytuacja rozegrała się w niemal każdym większym mieście w Polsce. Inne opowieści są makabryczne, ale nadal zawierają element humorystyczny – na przykład legenda o skradzionym samochodzie, w którym znajdują się zwłoki babci.

Jednak pewne historie mają bardzo poważny wydźwięk, nawet jeżeli ich fabuła jest dość absurdalna. Kilka lat temu w wielu miastach w Polsce rodzice baczniej pilnowali swoich pociech w supermarketach. A to za sprawą opowieści o dzieciach porywanych i szprycowanych narkotykami, które albo odnajdywały się, zanim porywaczom udało się dokonać przestępstwa, albo pojawiały się po kilku dniach, otumanione lekarstwami i z karteczką "wycięto mi nerkę". Sprawa okazała się na tyle poważna, że policja musiała uspokajać mieszkańców w oficjalnie wydanym komunikacie...

Znikająca nerka to świetna pozycja dla tych, którzy lubią brylować w towarzystwie, opowiadając zabawne i ciekawe historyjki, albo demaskować "prawdziwe historie", które przydarzyły się ich znajomym. Graliński przytacza ponad 80 legend, każdy będzie mógł więc znaleźć coś dla siebie. Autor zadaje sobie wiele trudu, by wykazać racjonalne powody, dla których cytowane historie po prostu nie mogą być prawdziwe, choć przy niektórych wystarczy jedynie szczypta zdrowego rozsądku. Ciekawym bonusem są humorystyczne obrazki autorstwa Henryka Sawki.

Jedyne, co można by zarzucić tej publikacji, to zbyt naukowe podejście do tematu. Po pierwsze, autor przedstawia legendy w takiej formie, w jakiej je odnalazł – czyli zazwyczaj na jakimś forum internetowym lub nadesłane drogą mailową. Zachowanie oryginalnej pisowni może i jest poprawne z badawczego punktu widzenia, ale czytelnika może denerwować częściowy brak interpunkcji i polskich znaków. Niektóre wnioski sprawiały wrażenie, jakby zostały wyciągnięte na siłę, dla utrzymania pozorów naukowości wywodu. Zaś szczegółowe wyliczenia i zestawienia wariantów jednej legendy czasem wydawały się po prostu niepotrzebne.

Pomimo tego, Znikająca nerka to wciągająca pozycja. Ale uważajcie – może sprawić, że historie, w które dotychczas wierzyliście, okażą się tylko miejskimi legendami.

Znikająca nerka. Mały leksykon współczesnych legend miejskich

Autor: Filip Graliński
Okładka: Henryk Sawka
Ilustrator: Henryk Sawka
Wydawnictwo: Media Rodzina
Miejsce wydania: Poznań
Wydanie polskie: 9/2012
Liczba stron: 304
Format: 125x205 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 9788372786401
Wydanie: I
Cena z okładki: 29.90 zł


blog comments powered by Disqus