"Sexuality, Magic and Perversion" - recenzja książki

Autor: Kormak

Francis Xavier King (ur. 1934 - zm. 1994) to angielski autor, który napisał ponad 20 bardzo cenionych książek o historii okultyzmu, magii nowożytnej i astrologii. Spod jego pióra wyszły m.in. Secret Rituals of The OTO, Ritual Magic In England, The Magical World Of Aleister Crowley czy The Rebirth Of Magic. Polscy czytelnicy mogą znać go z wydanych u nas pozycji Satan and Swastika (Szatan i Swastyka, Wydawnictwo Axis, Poznań 1996) oraz Nostradamus: Prophecies Fulfilled and Predictions for the Millennium and Beyond (Nostradamus: Wielka Księga Przepowiedni, Świat Książki, Warszawa 1994).

Jego dorobek był ceniony nie tylko przez czytelników (wielokrotnie wznawianie książki doczekały się przekładów w 14 językach), ale i policję (która często szukała u niego pomocy w sprawach, w które zamieszane były osoby ze światka okultystycznego) oraz naukowców. Działo się tak dlatego, że mimo pisania o historii zakonów okultystycznych i tajemnych technikach magicznych był pozytywnie nastawionym sceptykiem oraz posiadał dogłębną wiedzę o tematach, które poruszał. Richard Cavendish, niemniej słynny historyk magii powiedział po śmierci Kinga: Był jednym z najzdolniejszych autorów, którzy w ciągu ostatnich trzydziestu lat wnieśli do magii i okultyzmu solidne podstawy badawcze.

W 2002 roku nakładem Feral House ukazała się reedycja jednej z najbardziej znanych książek Kinga, zatytułowanej Sexuality, Magic and Perversion (Seksualność, magia i perwersja). Pozycja ta od dawna była niedostępna (pierwsze wydanie w 1971 r.), a cena w antykwariatach dochodziła do 300 $. Ta niegruba (niewiele ponad 200 stron) książka była jedną z pierwszych pozycji wydanych współcześnie, traktujących o orgaźmie jako części rytuału magicznego. Punktem wyjścia dla Kinga była historia jego młodej przyjaciółki o imieniu Marian, czarownicy zaangażowanej w nurt wicca, której coven cechował się niecodziennymi praktykami seksualnymi. Ostatecznym celem seksu nie było osiągnięcie po prostu przyjemności zmysłowej - był on środkiem transgresji, przekraczania ludzkich ograniczeń i zahamowań, a przez to przeciążenie zmysłów bólem / rozkoszą. Ludzki system nerwowy, przeładowany doznaniami doznaje czegoś w rodzaju psychicznego i duchowego krótkiego spięcia, brutalnie niszczącego normalne umysłowe reakcje człowieka, który w rezultacie tego doświadcza transcendencji, przechodzi na inny poziom świadomości.

W Sexuality, Magic and Perversion Francis King dokonuje przeglądu podobnych technik w systemach okultystycznych Wschodu i Zachodu: tantra, chińska alchemia, wicca i kulty dianiczne, Aleister Crowley i magia seksualna Ordo Templi Orientis, teozofia, czarne i białe msze, praktyki przedwojennych niemieckich magów z Fraternitas Saturni, seksualny mistycyzm islamu, tajemne praktyki templariuszy czy ponure praktyki we Francji za czasów Ludwika XIV - to tylko niektóre z tematów, które można znaleźć w tej książce. Dodatkową atrakcją są również niewątpliwie przytaczane w całości rytuały magii seksualnej czy materiały źródłowe w postaci listów, krótkich esejów czy fragmentów książek postaci będących bohaterami kolejnych rozdziałów. To kolejny dowód na to, jak dobrą robotę autor wykonał. Z pewnością niełatwe było dotarcie do trudno dostępnych książek, czasopism, prywatnej korespondencji czy wspomnień osób znających opisywane zdarzenia z pierwszej ręki.

Ogromnym atutem Kinga jest to, że pisze o rzeczach niedostępnych dla laików językiem prostym, ale jednocześnie eleganckim. Nie szuka taniej sensacji epatując wulgarnością i seksem, jednocześnie nie stroniąc od pikantnych szczegółów, gdzie są konieczne dla zrozumienia tematu. Jak na sceptyka przystało pisze rzeczowo i bez zbędnych ozdobników, niezrozumiałych, pseudomagicznych terminów i bez egzaltacji, która często cechuje autorów książek o magii (a których Umberto Eco w Wahadle Foucaulta nazywa diabolistami). Jeśli już King gdzieś użyje trudniejszych zwrotów, wyjaśnienie znajdziemy w przypisach. Kolejnym plusem jest również to, że rozdziały nie są rozwlekłe, za to bardzo ciekawe, pełne humoru i anegdot. Autor nie stroni również od ironii czy nawet złośliwości. Daleki jest jednak od wystawiania jednoznacznych opinii, a często broni niepopularnych i w powszechnej opinii potępianych postaci. Przykładem jest np. postać Antona Szandora La Veya - King nie tylko nie demonizuje twórcy Kościoła Szatana, a wręcz pisze o nim jako o osobie szczerej i uczciwej. King wyjątek robi jedynie dla takich ponurych praktyk jak składanie ofiar z ludzi czy magia służąca do wyrządzania krzywdy innym - wtedy nie szczędzi słów potępienia.

Sexuality, Magic and Perversion z pewnością zainteresuje tych, którzy czytali dostępne na naszym rynku książki traktujące o podobnej tematyce, jak Seks, narkotyki i okultyzm Roberta Antona Wilsona czy Tabu - Seks, Magia i Religia Christophera S. Hyatta i Lona M. DuQuette'a. Jest to pozycja już klasyczna jeśli chodzi o historię magii i wypada jedynie żałować, że nie jest dostępna w języku polskim.

Sexuality, Magic and Perversion

Autor: Francis King
Wydawnictwo: Feral House
Miejsce wydania: Los Angeles
Rok wydania oryginału: 2002
Liczba stron: 212
Format: A5
Oprawa: Miękka
Wydanie: Drugie
Cena z okładki: 16,95 $


blog comments powered by Disqus