Frank Herbert

Ur.: 8 października 1920
Zm.: 11 lutego 1986
zdjęcie

Frank Patrick Herbert to jeden z najwybitniejszych przedstawicieli amerykańskiej literatury science-fiction.
Ukończył Uniwersytet w Seattle. Podczas drugiej wojny światowej służył w amerykańskiej marynarce wojennej. Po wojnie pracował m.in. jako operator telewizyjny, fotograf, komentator radiowy, reporter i redaktor gazet, był również poławiaczem małży i degustatorem win.

Jego pierwsze opowiadanie nie należało do gatunku sf, a ukazało się w czasopiśmie Esquire. W prasie fantastyczno-naukowej zaczął publikować od 1952 roku, nie odnosząc wielkich sukcesów. Zaistniał dopiero 1956 r. po wydaniu powieści Dragon in the Sea, która została określona jako "fantastyczno naukowy kryminał ze skomplikowanym śledztwem psychologicznym".

Następną powieścią była Diuna. Początkowo drukowana w czasopiśmie Astounding Science Fiction w latach 1963-65, wydania książkowego doczekała się w 1965 roku, zdobywając uznanie czytelników i krytyków, którzy uhonorowali ją nagrodami Hugo i Nebula. Zachęcony olbrzymim sukcesem Frank Herbert stworzył całą serię powieści, których akcja rozgrywała się na pustynnej planecie Arrakis, kolejno:

  • Diuna (Dune, 1965)
  • Mesjasz Diuny (Dune Messiah, 1969)
  • Dzieci Diuny (Children of Dune, 1976)
  • Bóg Cesarz Diuny (God Emperor of Dune, 1981)
  • Heretycy Diuny (Heretics of Dune, 1983)
  • Diuna Kapitularz (Dune Chapterhouse, 1985)

Cała seria Diuna doczekała się dwóch przekładów na język polski, została dwa razy sfilmowana, powstało kilka seriali; na jej podstawie stworzono też kilka gier komputerowych.

Inne powieści Herberta to np. The Santaroga Barrier (1968), Gwiazda Chłosty (1970), The Dosadi Experiment (1978). Wcześniejsze opowiadania Franka Herberta zebrano w tomach: The Worlds of Frank Herbert (1970), The Book of Frank Herbert (1973), The Best of Frank Herbert (1975).

Biografia za http://pl.wikipedia.org
blog comments powered by Disqus