Recenzja książki "Gdzie Indziej"

Autor: Zunia
Korekta: Bool
8 lutego 2011

Wyobraźcie sobie, że pewnego dnia budzicie się na statku wypełnionym przez niemal samych staruszków, za uchem wyczuwacie dziwną ranę, a na lądzie dostrzegacie mikroskopijne postaci zasmuconej rodziny: rodziców i młodszego brata. Taki los spotyka właśnie piętnastoletnią Liz. Bardzo długo nie potrafi zdać sobie sprawy z tego, co jej się przydarzyło. Dopiero kiedy przez specjalną lornetkę obserwuje własny pogrzeb, już wie, że… umarła. Z czasem przypomina sobie szczegóły wypadku, w którym zginęła potrącona przez taksówkę. To jednak nie koniec przygód – statek bowiem zawozi pasażerów do celu ich wędrówki, tytułowej krainy Gdzie Indziej. Tam Liz musi na nowo ułożyć sobie „życie”, z dala od wszystkiego, co znała do tej pory, znaleźć jakieś zajęcie oraz wspólny język z babcią, która zmarła, zanim dziewczynka przyszła na świat.

„Gdzie Indziej” podejmuje temat stary jak świat: co czeka nas po śmierci i czy to, co nas wtedy ewentualnie spotka, będzie już ostateczne. Pomysł Gabrielle Zevin nie jest może bardzo oryginalny, ale z pewnością niebanalny. W centrum zainteresowania pisarki nie znajduje się jednak tylko to, jak potencjalne zaświaty wyglądają i co przyjdzie nam tam robić. Dużo miejsca poświęca emocjom, jakie pojawiają się w momencie, w którym bohaterka zdaje sobie sprawę z tego, że nigdy nie pójdzie na bal, na studia, nie wyjdzie za mąż (co najwyżej w przyszłym wcieleniu…): rozgoryczeniu, buntowi i tęsknocie.

Nie jest to, na szczęście, powieść psychologiczna. Gdyby była, musiałaby być pewnie dość pesymistyczna i łzawa oraz, nade wszystko, zagmatwana ponad pojemność formatu i cierpliwość czytającego. Mimo ważkiego tematu, jest to pozycja nie tylko refleksyjna, ale także, wbrew pozorom, lekka, przyjemna i zabawna. Świetnie się ją czyta, gdyż i świat przedstawiony został skonstruowany celująco, a i stylistyka jest bez zarzutu.

„Gdzie Indziej” jest powieścią uniwersalną. Liz jest nastolatką, więc jej przygody powinny przypaść do gustu jej rówieśnikom. Z drugiej jednak strony, książka Gabrielle Zevin na pewno spodoba się także starszym czytelnikom. Szczerze pisząc, myślę, że niewiele będzie osób, które nie zdołają się nią zachwycić z tego czy innego powodu. W tym przypadku wszechstronność targetu trudno uznać za wadę. Tak wzruszające, a jednocześnie śmieszne opowieści zdarzają się doprawdy rzadko.

Gdzie Indziej

Autor: Gabrielle Zevin
Wydawnictwo: Initium
Miejsce wydania: Kraków
Wydanie polskie: 11/2010
Tytuł oryginalny: Elsewhere
Rok wydania oryginału: 2005
Oprawa: miękka
ISBN-13: 9788362577033
Wydanie: I
Cena z okładki: 31,90 zł


blog comments powered by Disqus