Recenzja książki "Bezwzględna"

Autor: Aleksander Krukowski
Korekta: Bool
16 maja 2012

Muszę przyznać, że "Protektorat parasola" to moja ulubiona seria romansów paranormalnych, głównie przez to, że nie jest ani przesadnie romansowa, ani tak bardzo paranormalna. Pierwszy człon nazwy gatunku osłabiony jest przez język autorki, zwłaszcza w dialogach, dalekich od ckliwej sentymentalności, drugi – przez steampunkową scenerię, w której oczywiście dzieje się wiele rzeczy wykraczających poza naturalność, lecz spójnie wkomponowanych w wykreowany świat.

Inna rzecz to niesamodzielność paranormalnych romansów. Zwykle występują one w połączeniu z jakimś innym gatunkiem. Gail Carriger tworzy ciekawy miks powieści kryminalnej, awanturniczej, przygodowej. W różnych tomach serii rozłożenie ciężaru gatunkowego zmienia się, przez co stanowią one odrębne całostki pomimo wyraźnej ciągłości fabuły. W "Bezwzględnej" dominuje kryminał, bardziej statyczny od pędzących z akcją tomów wcześniejszych.

Spowolnienie tempa jest zupełnie zrozumiałe, jako że Alexia Maccon, główna bohaterka serii, jest w zaawansowanej ciąży. Oczywiście nie powstrzymuje jej to od znalezienia sobie ambitnych zajęć w rodzaju udaremnienia zamachu na angielską królową, lecz jej metody uwzględniają poważny stan, w jakim się znajduje. Także jej mąż, samiec alfa londyńskiej watahy wilkołaków, wydaje się bardziej czuły i opiekuńczy wobec żony. To może razić tę część czytelników, która nastawiona jest na akcję, lecz przecież nie szybkie tempo tworzy dobrą literaturę! Mniej więcej pierwsza połowa "Bezwzględnej" to przykład bardzo dobrze prowadzonej powieści w klimacie neowiktoriańskim – pełnym popołudniowych herbat, konwenansów, kultury a zarazem ironicznego przymrużenia oka, trafnych ripost i niewinnych docinków oraz ciemnej strony towarzystwa – wszelkich intryg, manipulacji, szantaży i zamachów. Z czasem jednak historia przyspiesza, a zwroty akcji stają się należycie zaskakujące.

"Bezwzględna" to czwarta część serii "Protektorat parasola". Przedostatnia, niestety. I, co nieco dziwne, zarazem pierwsza, w której tytuł cyklu zostaje wyjaśniony. I to w sposób dowodzący mistrzostwa Carriger – jako mało znaczący pretekst.

Tom ten pokazuje, że można stworzyć serię książek, która w pewnym momencie nie zaczyna zjadać swojego ogona. Urozmaicenie, które wprowadza, podsyca jeszcze apetyt na finałową część "Protektoratu parasola".

Protektorat parasola #4 - Bezwzględna

Autor: Gail Carriger
Tłumaczenie: Magdalena Moltzan-Małkowska
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 3/2012
Tytuł oryginalny: Alexia Tarabotti: Heartless
Rok wydania oryginału: 2011
Liczba stron: 364
Format: 125x195 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 9788378390701
Wydanie: I
Cena z okładki: 35,90 zł
Materiały powiązane:blog comments powered by Disqus