1434 rok, w którym wspaniała chińska flota pożeglowała do Włoch i zapoczątkowała Renesans

patronat gildii
okładka
Autor: Gavin Menzies

Kolumb odkrył Amerykę dzięki Chińczykom!
Magellan opłynął kulę ziemską, żeglując według chińskich map!
Genialne projekty machin Leonarda da Vinci były zaledwie kopiami chińskich szkiców!

  • 1421-1423: Chiński admirał Zheng He opływa kulę ziemską i odkrywa Amerykę.
  • 1431: Ogromna flota Zheng He wyrusza z Chin, by obwieścić światu początek rządów nowego cesarza.
  • 1434: Chińskie poselstwo przybywa do Florencji i spotyka się z papieżem Eugeniuszem IV. Pozostawia 11 tysięcy woluminów zawierających wiedzę z dziedziny geografii, kartografii, astronomii, matematyki, inżynierii, medycyny, sztuk pięknych, architektury, a także mapy nieznanych Europejczykom mórz i lądów.
  • 1490: Leonardo da Vinci studiuje szkice niezwykłych maszyn, prawdopodobnie skopiowanych z chińskiego traktatu.
  • 1492: Krzysztof Kolumb dociera do Ameryki. Osiemnaście lat wcześniej otrzymał mapy Ameryk od Paolo Toscanellego, który przyznał, że zdobył „najobszerniejsze i dobre i prawdziwe informacje od znakomitych mężów wielkiej uczoności" przybyłych do Florencji z Chin w 1434 roku.
  • 1506-1515: Pojawiają się mapy świata powstałe na podstawie chińskiej znajomości świata z roku 1434. Znajduje się na nich „Cieśnina Magellana", której nie widział jeszcze żaden Europejczyk.

Podręczniki historii podają, że renesans zrodził się w wyniku ponownego odkrycia koncepcji i ideałów klasycznej Grecji i Rzymu. Gavin Menzies, brytyjski historyk, członek Royal Geographical Society, autor bestsellera 1421: rok, w którym Chińczycy odkryli Amerykę i opłynęli świat, przedstawia zaskakujące dowody na to, że iskra, która roznieciła płomień europejskiego odrodzenia, padła z Chin - wówczas najbardziej rozwiniętej cywilizacji świata.
W 1434 roku Chińczycy podarowali Europie drogocenny skarb: gromadzoną od tysiącleci wiedzę, która dała początek legendarnej kreatywności renesansu, dziełom takich geniuszy, jak Leonardo da Vinci, Mikołaj Kopernik, Galileusz.

Wydawnictwo: Amber
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 3/2009
Liczba stron: 336
Format: 170x240 mm
Oprawa: twarda
ISBN-13: 9788324133130
Wydanie: I
Cena z okładki: 49,80 zł


blog comments powered by Disqus