Zawrócić

patronat gildii
okładka
Autor: George Pelecanos
Tłumaczenie: Tomasz Wilusz

Trzech kumpli. Obca dzielnica. Kradziony samochód. Czy zdążą zawrócić, nim ich życie zmieni się na zawsze? Najnowsza powieść amerykańskiego mistrza kryminału.

Waszyngton, 1972 rok. Pewnego upalnego dnia trójka białych nastolatków wjeżdża kradzionym samochodem do dzielnicy czarnych. Znudzeni, zaczynają prowokować miejscowych. Reakcja jest natychmiastowa i brutalna. Nudę letniego popołudnia przerywają strzały i życie sześciu osób zmienia się nieodwracalnie. Czy po 35 latach od tamtych wydarzeń znajdą odkupienie lub zadośćuczynienie za to, co się stało?

Dramatyczna fabuła to nie wszystko. Pelecanos wgłębia się w motywacje i psychikę postaci, skupiając się na moralnym wymiarze ludzkich działań. Zawrócić to przejmująca opowieść o ojcach i synach, żonach i mężach, stracie, zwycięstwie i ostatecznym odkupieniu. Rozgrywa się na tle rozbrzmiewających rockiem i soulem waszyngtońskich ulic lat siedemdziesiątych, ale też współczesnego oblicza amerykańskiej stolicy.

Napisali o książce:

Wspaniale napisana i skłaniająca do myślenia powieść o zbrodni, przyjaźni i odkupieniu.

"Publisher's Weekly"

Pelecanos... należy wraz z Dennisem Lehane'em i Richardem Price'em do grupy pisarzy, którzy rozszerzają granice powieści kryminalnej na terytorium zarezerwowane dotąd dla literatury ambitnej, wnikają w duszę postaci głębiej niż ośmiela się to czynić wielu autorów kryminałów, poruszają trudne zagadnienia społeczne i rozbijają w puch oczekiwania, że wszystko dobrze się skończy.

"New York Times"

George Pelecanos

Autor popularnych powieści kryminalnych, których akcja rozgrywa się w Waszyngtonie i okolicach. Laureat wielu nagród literackich, w tym Raymonda Chandlera we Włoszech, Falcon w Japonii czy Grand Prix Du Roman Noir we Francji. Publikował też w "The New York Times" i "The Washington Post". To także niezależny producent filmowy i scenarzysta nominowanego do nagrody Emmy popularnego serialu HBO "Prawo ulicy". Mieszka z żoną i trójką dzieci w Silver Spring.

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 10/2008
Tytuł oryginalny: The Turnaround
Rok wydania oryginału: 2008
Liczba stron: 232
Format: 140x200 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 978-83-7469-876-4
Wydanie: I
Cena z okładki: 24,00 zł


blog comments powered by Disqus