Rok 1984 (wyd. XIII)

okładka
Autor: George Orwell
Tłumaczenie: Tomasz Mirkowicz

George Orwell urodził sie w roku 1903 w Indiach. W 1921 roku ukończył szkołę w Eton, a rok później wyjechał do Birmy, gdzie przez następne sześć lat służył w oddziałach Indian Imperial Police. W latach 1928-29 mieszkał w Paryżu i tam, na łamach Le Monde, ukazał się jego pierwszy artykuł.

Po powrocie do Anglii pracował jako korepetytor, a później nauczyciel, lecz z powodu złego stanu zdrowia musiał porzucić to zajęcie i do 1940 roku zarabiał na życie recenzując książki. Pod koniec 1936 roku wyjechał do Hiszpanii, aby walczyć po stronie republikanów.

W czasie II wojny światowej, zaciągnąwszy się do wojsk obrony kraju, jednocześnie pracował dla redakcji Krajów Europy Wschodniej w BBC, był współwydawcą Tribune, gdzie publikował swoje eseje krytycznoliterackie i komentarze polityczne, a od 1945 roku korespondentem wojennym Observer's. Zmarł na gruźlicę w roku 1950.

Orwell wydał między innymi Down and Out in Paris and London (1933), Burmese Days (1934), Coming Up for Air (1939) i dwie powieści, które przyniosły mu światowy rozgłos: Animal Farm (1945) i Rok 1984 (1949).

Rok 1984 to satyra polityczna, klasyczna już dziś pozycja należąca do nurtu antyutopii. Relacjonuje historię Winstona Smitha i jego rozpaczliwego buntu przeciwko wszechpotężnej machinie państwowej - buntu w imię prawdy oraz wolności jednostki, z góry skazanego na niepowodzenie w zdehumanizowanym świecie zbudowanym na strachu i nienawiści, pogardzie i przemocy.

Futurystyczna wizja Orwella niesie ponadczasowe oskarżenie totalitaryzmu, a zarazem ostrzeżenie przed mechanizmami władzy - zwłaszcza władzy nadużywanej - i przed próbami tworzenia nowej natury człowieka opartej na "dwójmyśleniu".

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 1988
Tytuł oryginalny: Nineteen Eighty-Four
Seria wydawnicza: Klub Interesującej Książki
Liczba stron: 219
Oprawa: miękka
ISBN: 83-06-01806-0
Wydanie: XIII


blog comments powered by Disqus