Piosnka o lodziku. Recenzja książki "Lodowy smok"

Autor: Tomasz Nowak
Korekta: Dagmara Trembicka-Brzozowska
24 czerwca 2012

Wielkie nieba! Autor monumentalnej sagi "Pieśń Lodu i Ognia" stworzył tym razem "piosnkę" – małą książeczkę dla młodych czytelników. Nie potrafił przy tym wyzbyć się wszelkich nawyków "dorosłego" pisania. Ale czy musiał?

Oto w krainie znajdującej się trochę na uboczu głównych wydarzeń kształtujących magiczny świat leży pewna wioska. W niej mieszka typowa rodzina – poza jedną z córek, Adarą. Dziewczynka tym różni się od wszystkich, że lubi tęgie mrozy. I tak pewnej zimy przybywa do niej legendarny lodowy smok. Rozwijana przez kilka lat przyjaźń z nim okaże się zbawienna, kiedy toczona gdzieś w oddali wojna przybierze zły obrót i ześle na spokojną krainę wrażych smoczych jeźdźców, dosiadających bestii zionących najprawdziwszym ogniem.

"Lodowy smok" jest opowieścią z przesłaniem. Historią o poświęceniu, odwadze i niezłomnej nadziei, a także o odmienności i czerpanym zeń bogactwie. Napisany został jednak w typowym dla Martina, nieco surowym stylu. Potężny żywioł przyrody niesie tu ze sobą groźbę, a życie i toczone walki są twarde i brutalne. Sama fabuła, przekazywana prostym, przystępnym językiem pozostawia jednocześnie uczucie głębokiego niedosytu i ciekawość wobec stworzonego przez autora, a jedynie wzmiankowanego odleglejszego świata. Trochę nazbyt mgliście, jeśli chodzi o kilkuletniego już czytelnika.

Uwagę zwracają też o tyle ładne, o ile niepotrzebnie tak wiele razy powtarzane (na początkach rozdziałów) ilustracje Yvonne Gilbert. Miękkie, szkicowane, skoncentrowane na detalu przyciągają uwagę, rozbudzają wyobraźnię. Do tego dochodzi wysmakowane wydanie z obwolutą i złoceniami.

"Lodowy smok" nie jest dziełem, które powala. Stwierdzili to chyba również wydawcy amerykańscy, wszak opublikowany oryginalnie w 2006 roku miał stanowić pierwszą książką dla dzieci w dorobku George’a R.R. Martina. Tymczasem na razie stanowi również ostatnią... Niemniej dla niecierpliwych, pragnących, aby młodsze pokolenie możliwie szybko podążyło ich śladem ścieżkami Westeros, to lektura ze wszech miar godna polecenia.

Lodowy smok

Autor: George R. R. Martin
Tłumaczenie: Michał Jakuszewski
Ilustrator: Yvonne Gilbert
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Miejsce wydania: Poznań
Wydanie polskie: 7/2011
Tytuł oryginalny: The Ice Dragon
Rok wydania oryginału: 2006
Liczba stron: 104
Format: 130x195 mm
ISBN-13: 9788375067309
Wydanie: I
Cena z okładki: 25,00 zł
Materiały powiązane:
blog comments powered by Disqus