"Rok, który wszystko zmienił" - recenzja

Autor: Aleksander Krukowski
Korekta: Alicja "cichutko" Laskowska
6 marca 2013

Jednocząca siła śmierci
 
Ile czasu potrzeba na zmianę życia? Rachel Nolan, jednej z bohaterek Roku, który wszystko zmienił, wystarczył jeden marcowy dzień 2000 roku. Dowiedziała się wtedy, że jej ojciec umiera. Jednocześnie okazuje się, że ma trzy siostry, o których do tej pory nic nie wiedziała. I jakby tego było mało – tego samego dnia odkrywa, że jej mąż ma romans.
 
Poza Rachel także jej trzy siostry – Elizabeth, Ginger i Christina – dowiadują się o fatalnym stanie zdrowia ich ojca. Jednak żadna z nich nie znała Jessiego Reeda. Wychowały się osobno, żyjąc w przekonaniu, że ich ojciec nie żyje, kompletnie się nimi nie interesuje lub że jest nim ktoś inny. Tymczasem Jessie nie chce odejść z tego świata bez wyjaśnień. Wiedząc, że nie zdąży wszystkiego przekazać osobiście, zostawia po sobie serię nagrań, które składają się na opowieść o życiu ojca. Czemu córki miałyby okazać zainteresowanie historią, w trakcie której każda z nich zostaje porzucona? Chociażby z uwagi na wielomilionowy spadek, w którym mogą uczestniczyć po wysłuchaniu nagrań.
 
Georgia Bockoven kreśli całkiem wiarygodne postaci w zupełnie niewiarygodnej sytuacji. Pomysł, polegający na tym, że życie czterech kobiet zmienia się diametralnie na wieść o śmierci ojca, który każdej z nich pragnie – pod wspomnianym warunkiem – pozostawić 10 milionów dolarów, jest bardzo naiwny, jak na literaturę obyczajową. Co przynajmniej częściowo usprawiedliwia autorkę, to fakt, że tak niewiarygodna fabuła służy powiązaniu ze sobą szeregu indywidualnych historii w jedną całość. I te indywidualne historie Reeda i jego córek, a także zaprzyjaźnionej z biznesmenem prawniczki Lucy, która pomaga przy realizacji testamentu, nadają książce charakter wielowymiarowy. 
 
Każda z bohaterek boryka się ze swoimi problemami. Dla Rachel romans jej męża jest ciosem większym chyba niż śmierć ojca. W odmiennej sytuacji znajduje się jej siostra Ginger, która zakochała się w żonatym mężczyźnie. Równoległość tych historii nie pozostanie bez wpływu na osobiste decyzje obu kobiet. Inaczej rzeczy mają się w przypadku Christiny, pragnącej zostać producentem filmowym. Dla niej kontakt z Reedem to przede wszystkim okazja do przewartościowania swego materialistycznego podejścia do życia. Najciekawiej jednak prezentuje się historia Elizabeth, która początkowo wydaje się najbardziej ułożoną i najszczęśliwszą z sióstr. Z czasem jednak okazuje się, że zewnętrznie przyjęta maska skrywa poważne wewnętrzne problemy. Wszystkie historie uczą nas, że w relacjach między ojcem a córkami (lub szerzej: rodzicem i dziećmi) nie wystarczy zmieść śmieci pod dywan. Że przepracowanie skrywanej urazy jest konieczne, bo ulga, jaką przynosi, pozwala nam na lepsze funkcjonowanie w życiu, pracy i relacjach.
 
Warto zwrócić uwagę nie tylko na aktualne historie czwórki sióstr, lecz również na zakończoną już historię Reeda. Poznajemy ją poprzez kasetowe retrospekcje. Dzięki tej narracji nieobecnego, swoistemu głosowi z zaświatów, odkrywamy kolejną dramatyczną historię człowieka, który tyle razy był rozdarty między miłością a karierą, między prywatnym poczuciem słuszności a publiczną definicją przyzwoitości. To także doskonała analogia tego, jak opowiedziana historia (którą można bez większej przesady porównać do audiobooka) wpływa na życie jej słuchaczy.
 
Ile czasu potrzeba na zmianę człowieka? Czy wystarczy tytułowy rok? Czy dzięki pośmiertnej spowiedzi i naprawieniu relacji między ojcem a córkami Rachel, Elizabeth, Ginger i Christina staną się na powrót zdolne do miłości i budowania szczęśliwych związków z innymi mężczyznami? Naiwnością nie mniejszą niż nieoczekiwany, wielomilionowy spadek byłoby przypuszczenie, że ostatni pomysł Reeda okaże się fiaskiem. Przyjemnie jednak będzie śledzić owe przemiany.

Rok, który wszystko zmienił

Autor: Georgia Bockoven
Tłumaczenie: Marta Kisiel
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 1/2013
Tytuł oryginalny: The year everything changed
Liczba stron: 504
Format: 130x200 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 9788378394150
Wydanie: I
Cena z okładki: 38 zł


blog comments powered by Disqus