Recenzja książki "Fałszywa nuta"

Autor: Dawid "Fenrir" Wiktorski
Korekta: Bool
25 listopada 2012

Władza nad światem to motyw przerabiany w popkulturze we wszelkich możliwych odmianach – od militarnej przez ekonomiczną, na sferach absolutnie fantastycznych, rozpatrywanych na poziomie mistycyzmu i magii, kończąc. Cykl "39 wskazówek" przypomina bardziej poważną wersję filmu "Wyścig szczurów", w którym do wygrania były ogromne pieniądze – zdobywał je ten, kto pierwszy zdołał dotrzeć do skrytki umieszczonej na drugim końcu kraju. Nieważne, jakimi środkami transportu. Trochę inną odmianę gry w berka prezentuje nam autor drugiego tomu serii (każdy z tomów jest tworzony przez innego pisarza).

Chociaż wydarzenia opowiedziane w "Fałszywej nucie" są bezpośrednią kontynuacją tych z "Labiryntu kości", to nic nie stoi na przeszkodzie, by zapoznać się z recenzowaną pozycją bez znajomości jej poprzedniczki, ponieważ autor przywołuje najważniejsze wydarzenia, które zapoczątkowały szalony wyścig w poszukiwaniu tytułowych wskazówek (niemniej są to informacje zdawkowe, pozwalające jedynie na zbudowanie bardzo ogólnego obrazu całości).

Cykl można już teraz nazwać ciekawym i oryginalnym. Do znanych postaci historycznych i ich dziejów Korman dopisuje wedle własnego uznania najróżniejsze wątki, często zupełnie absurdalne, ale jednocześnie wpasowujące się w klimat powieści. Spiski na przestrzeni wieków, w które zamieszany był chociażby Mozart, to tylko kawałek tego, na co przygotowuje nas pisarz. Dodajcie do tego niczym nieograniczoną rywalizację poszczególnych gałęzi rodu, w której zagrywki ogranicza tylko wyobraźnia pretendendów do zdobycia władzy absolutnej, a otrzymacie  "Fałszywą nutę".

Powieści młodzieżowe najczęściej charakteryzują się obecnie "pisaniem po najmniejszej linii oporu", składając się z nudnych, tworzonych wręcz od linijki historyjek z głupimi bohaterami i marnymi umiejętnościami prozatorskimi "tfurcy". "Fałszywa nuta" nie wpisuje się w ten schemat. Wprawdzie ewidentnie widać, że jest to powieść skierowana dla młodszego czytelnika (za sprawą poziomu jej złożoności, który jest bardzo nikły, i przez zachowania głównych bohaterów, którzy idą na żywioł, rzadko kiedy podejmując racjonalne decyzje), jednakże to nadal książka napisana sprawnie, nieszablonowo i po prostu ciekawie – jej jedyną poważną wadą jest długość. A właściwie krótkość – niecałe dwieście stron w małym formacie nie starcza na długo, tym bardziej że kilka scen aż prosi się o rozwinięcie w większe epizody.

"39 wskazówek" to z pewnością cykl, jakim warto zainteresować się w nadchodzącej świątecznej gorączce zakupów. Chociaż poszczególne tomy charakteryzują się raczej małą objętością, to przedstawiają ciekawą wariację na temat wspomnianego na początku "Wyścigu szczurów" – zwariowana konkurencja, w której nagrodą jest włądza absolutna, a jedyną zasadą jest brak zasad. A to wszystko podane w młodzieżowej, lecz strawnej, wręcz miłej otoczce.

39 wskazówek #2 - Fałszywa nuta

Autor: Gordon Korman
Wydawnictwo: Initium
Miejsce wydania: Kraków
Wydanie polskie: 8/2012
Tytuł oryginalny: 39 Clues: One False Note
Rok wydania oryginału: 2008
Liczba stron: 192
Format: 125x185 mm
Oprawa: twarda
ISBN-13: 9788362577163
Wydanie: I
Cena z okładki: 27,90 złblog comments powered by Disqus