Recenzja książki "Czerwony Hotel"

Autor: Aleksander Krukowski
Korekta: Patrycja Ziemińska
2 sierpnia 2012

Są takie osoby, które większość ludzi woli omijać. Choć nie wydają się groźne, ich ekscentryczny sposób bycia zniechęca. Wydają się żyć w innym świecie, mniej realnym i logicznym. Jednak kiedy wpadamy w tarapaty, dotyczące właśnie mniej realnych i logicznych sfer, do których z pewnością należą sny, to właśnie do tych dziwnych osób skłonni jesteśmy zwrócić się o pomoc.

Tak właśnie jest w "Czerwonym Hotelu", nowej powieści angielskiego mistrza horroru, Grahama Mastertona. Główną bohaterką historii zostaje Sissy Sawyer, znana z wcześniejszych dzieł Mastertona ("Złej przepowiedni" i "Czerwonej maski") podstarzała hippiska o nadnaturalnych zdolnościach przepowiadania przyszłości i kontaktu z duchami.

Przyrodni bratanek Sissy, Billy, przyprowadza do ciotki swą dziewczynę, T-Yon. Partnerka Billy'ego cierpi z powodu sennych koszmarów, w których sceny makabry przeplatają się z incestem. Sissy sięga do swych kart, które wieszczą nadciągające niebezpieczeństwo o nienaturalnym pochodzeniu. Trop wiedzie do tytułowego Czerwonego Hotelu, który został nabyty i wyremontowany przez Everetta, brata T-Yon.

Masterton sięga po bardzo utarty schemat. Tajemniczy Czerwony Hotel nękany jest przez krwiożerczego ducha dawnej właścicielki, szukającej zemsty za śmierć jej męża i gotowej zabić każdego, bez większego sensu. Całość podana jest w typowy dla Mastertona sposób, tak, że czytelnik zaznajomiony z twórczością tego autora od razu wie, czego się spodziewać: makabrycznych scen, rozczłonkowanych ciał, erotyki na granicy dewiacji i dzielnej drużyny walczącej z niesamowitym złem w kilku rundach z wielkim finałem. Nic tutaj nie zaskakuje.

Oczywiście poza tą schematycznością należy spodziewać się też wszystkich zalet stylu Mastertona. Gnającej fabuły pełnej przyjemnych zwrotów, akcji na odpowiednio wysokim poziomie, umiejętnie dawkowanego napięcia. Całość czyta się łatwo i lekko, 260 stron mija niezauważalnie szybko.

Fani starego Mastertona powinni być "Czerwonym Hotelem" usatysfakcjonowani. Pozostali czytelnicy będą zadowoleni, jeśli nie znają dobrze twórczości autora "Drapieżców". W innym wypadku – zdolni odkryć typowe schematy i rozwiązania – mogą się zniechęcić.

Sissy Sawyer #3 - Czerwony Hotel

Autor: Graham Masterton
Tłumaczenie: Piotr Kuś
Wydawnictwo: Rebis
Miejsce wydania: Poznań
Wydanie polskie: 6/2012
Tytuł oryginalny: The Red Hotel
Rok wydania oryginału: 2012
Format: 135x215 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 978-83-7510-698-5
Wydanie: I
Cena z okładki: 33,90 zł


blog comments powered by Disqus