"Magia seksu" - recenzja książki

Autor: Aleksander Krukowski
Korekta: Agata "Bulehithien" Wiśniecka
18 kwietnia 2013

 

Instrukcja obsługi mężczyzny
 
Graham Masterton jest powszechnie znanym autorem horrorów i thrillerów. Nim jednak zdobył wystarczającą popularność, by móc utrzymywać się z tworzonej fikcji literackiej, imał się, jak wielu pisarzy, przeróżnych zawodów, po części tylko związanych z pisaniem. Wśród nich znalazła się praca dla magazynów erotycznych, a praktyka w nich skłoniła go do napisania kilku erotycznych poradników. Jednym z nich jest wznowiona właśnie w Polsce Magia seksu.
 
Książka ta skierowana jest do kobiet, które chciałyby poprawić swoje erotyczne zdolności. Jednym z atutów tej publikacji jest to, że Masterton podejmuje się próby zdefiniowania, kim jest dobra kochanka. Nie jest to łatwe zadanie, a efekty jego realizacji z pewnością pozostają dyskusyjne, lecz samo poruszenie tej kwestii na początku książki wiele mówi o charakterze tytułu: jest on bardzo konkretny, nastawiony na wyniki i zawierający opisy działań, nie zaś romantyczne historie ubrane w sentymentalny kostium.
 
Autor dobrze rozumie różnice pomiędzy kobiecą i męską seksualnością. Stara się więc uświadomić czytelniczkom, że ich wyobrażenia o seksie niekoniecznie odpowiadają wyobrażeniom ich partnerów. Nie nakłania przy tym, by te poddały się wszelkim życzeniom mężów, narzeczonych i kochanków. W zasadzie sugeruje, że ci nie do końca wiedzą, czego sobie życzyć. Dobra kochanka nie jest więc tylko kochanką zaspokajającą potrzeby partnera, ale wykraczającą poza nie: aktywnie kształtującą fantazje mężczyzny i jednocześnie czerpiącą zadowolenie z ich realizacji. 
 
Magia seksu w oryginale ukazała się po raz pierwszy w 1976 roku. Ten dystans czasowy jest odczuwalny przy lekturze. Bo o ile fizjologia pozostaje niezmienna, o tyle kontekst kulturowy jest już dużo inny. Kiedy Masterton mówi o tym, jak ocenić erotyczny potencjał przyszłego kochanka, opierając się na analizie jego wyglądu i otoczenia, nie jest już aktualny, ponieważ moda męska zmieniła się na przestrzeni tych ponad trzydziestu lat. Podobnie kiedy kreśli sytuacje potencjalnego romansu w biurze, zawsze stawia kobietę niżej w hierarchii, co pewnie w 1976 było normą, dziś jednak nie jest. Zresztą w czasach paranoi molestowania, kto ryzykowałby romans w biurze?
 
Tadeusz Boy-Żeleński w Pieśni o mowie naszej śmiał się z ubóstwa języka polskiego w kwestiach seksualnych. Stan ten nie zmienił się znacznie od czasów Żeleńskiego i lektura Magii seksu początkowo utrudniana jest przez jej język. Pojęcia zaczerpnięte ze słownika medycznego brzmią sztucznie, a metafory – głupio. Nie jest to jednak wina ani autora, ani tłumacza, tylko tego ciągłego niedostatku polskiej mowy. Na szczęście w trakcie lektury przyzwyczajamy się do jej języka i staje się on bardziej przeźroczysty, dzięki czemu można skupić się na treści.
 
Jedna rzecz wymaga podkreślenia. Wydaje się, że Masterton jest tego świadomy, lecz nie artykułuje tej sprawy wystarczająco wyraźnie. Chodzi mianowicie o to, że nie istnieje recepta na idealny stosunek. A to dlatego, że różni ludzie mają różne preferencje, różną wrażliwość, różne fantazje i blokady. Więcej nawet – upodobania zmieniają się, i to, co jednego wieczora będzie stosunkiem idealnym, drugiego nie wpasuje się zupełnie w nastrój partnera. Dlatego Magię seksu należy traktować jako zbiór podpowiedzi, a nie wytycznych, za którymi trzeba ślepo podążać.
 
W związkach najważniejszy jest dialog. Dotyczy to także seksu. Wiadomo, że wielu ludziom dziś brakuje śmiałości do rozmów na tematy erotyczne. Nic w tym dziwnego, bo przy tych rozmowach łatwo urazić czyjąś dumę, łatwo kogoś przestraszyć, czy zostać źle zrozumianym. Książki takie jak Magia seksu w pewnym stopniu odciążają nas od konieczności intymnego dialogu, co z jednej strony jest dobre, z drugiej złe. Gdybym miał komukolwiek doradzać, poleciłbym przyszłym czytelniczkom, aby przed lekturą oddały tę książkę do przejrzenia swym partnerom po to, aby mogli oni przeprowadzić stosowną korektę – gdzieś na marginesach zaznaczyć, które pomysły autora zupełnie nie zgadzają się z ich preferencjami. To uchroni was przed kilkoma nieporozumieniami.

Magia seksu

Autor: Graham Masterton
Tłumaczenie: Jacek Ławicki
Wydawnictwo: Rebis
Wydanie polskie: 3/2013
Tytuł oryginalny: How to Drive Your Man Wild in Bed
Seria wydawnicza: Tylko dla dorosłych
Liczba stron: 292
Format: 125x195 mm
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
ISBN-13: 9788375109795
Wydanie: XI (2013)
Cena z okładki: 29,90 zł


blog comments powered by Disqus