Graham Masterton "Wojownicy Nocy #3 - Nocna plaga" - recenzja książki

Autor: Aleksander Krukowski
Korekta: Dagmara Trembicka-Brzozowska
21 kwietnia 2015

Go, go, wojownicy nocy!

Wojownicy Nocy to seria książek Grahama Mastertona odbiegająca nieco od głównego nurtu jego twórczości. Jej bohaterami jest (wciąż rosnąca) grupa szczególnych ludzi, potomków (a przez to aktualnych przedstawicieli) Wojowników Nocy - obrońców ludzkości przed wszelkiego rodzaju demonicznymi zagrożeniami. Wojownicy wiodą najczęściej zwyczajny żywot do momentu, w którym odkrywają swoje dziedzictwo. Wtedy zdolni są przeobrażać się, otrzymują fantastyczny ekwipunek i niesamowite zdolności. Uzyskują też dostęp do świata snów, w którym to muszą stawiać czoła demonom pragnącym ofiar.

Nocna plaga to trzecia część tego osobliwego cyklu. Graham Masterton dobrze przyswoił sobie słynną lekcję Alfreda Hitchcocka, z tą różnicą, że jego utwór nie zaczyna się trzęsieniem ziemi ale brutalnym gwałtem na głównym bohaterze, amerykańskim skrzypku Stanleyu Eisnerze. Wkrótce potem Eisner dowie się o sobie dwóch szokujących prawd. Po pierwsze: jest potomkiem Wojowników Nocy, przez co sam uzyskuje niezwykłe moce przynależne wybrańcom. Po drugie: został zarażony tytułową nocną plagą. Jest to specyficzna choroba weneryczna, która atakuje duszę ofiary, doprowadzając przy okazji do powolnej dezintegracji "ja".

Plaga rozprzestrzenia się szybko, a do akcji wkracza odpowiedzialna za nią Isabel Gowdie - XVII-wieczna wiedźma, pokonana niegdyś przez Wojowników, planująca swój triumfalny powrót do rzeczywistego świata. Stanley łączy swe siły z pozostałymi spadkobiercami mocy, ale sytuacja jest trudna - w nocnych szeregach już dwójka padła ofiarą plagi. Rozpoczyna się dramatyczna walka o ocalenie ludzkości.

W tak zawiązanej historii Masterton czuje się świetnie - jak ryba w wodzie! Choroba duszy przenoszona drogą płciową? Brutalne stosunki co kilka stron, które na dodatek są w pełni uzasadnione fabularnie? W to mu graj! Ciężko wyobrazić sobie innego autora, który z taką pasją co Masterton pisałby o wyuzdanym seksie. I w tym konkretnym utworze to się sprawdza. W końcu lektura, w której wrażenie tego, że seks pojawia się co chwilę bez większych relacji do historii, dla samej przyjemności pisania, staje się nieadekwatne. Seks ma sens  bardziej jeszcze niż w Drapieżcach, w Nocnej pladze. Zarówno pod względem ilości, jak i brutalnego wydania. W końcu jest to świat opanowywany przez mocno zaraźliwą chorobę weneryczną.

Mimo nagromadzenia scen erotycznych, cała seria o Nocnych Wojownikach wydaje się nieco infantylna. Transformacje bohaterów w Wojowników są jakby żywcem wyciągnięte z Czarodziejki z Księżyca lub Power Rangers. Ich wygląd i walki też są nieco fantazyjne i raczej mało poważne. Wywołuje to pewien zgrzyt, bo przecież mamy do czynienia z historią bardzo mroczną, może nie przerażającą w kategoriach klasycznego horroru, ale pisaną z wyraźnym zamiarem niepokojenia.

Trzeba jednak przyznać, że w tej części rozkład akcentów jest lepszy niż wcześniej. Autor mniej koncentruje się na przygodowym aspekcie swojego utworu, a więcej uwagi poświęca ludzkiej psychice i jej dekonstrukcji pod wpływem plagi. Do tego rywal Wojowników ma bardziej ludzkie oblicze, niż wcześniej pokonane demony. Nocna plaga stanowi powiew świeżości w tej serii, która wciąż pozostaje nieco dziwacznym ekscesem poczytnego autora horrorów.

Wojownicy nocy #3 - Nocna plaga (wyd. 2015)

Autor: Graham Masterton
Wydawnictwo: Rebis
Miejsce wydania: Poznań
Wydanie polskie: 3/2015
Tytuł oryginalny: Night Plague
Rok wydania oryginału: 1991
Liczba stron: 304
Format: 130x195 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 9788378187257
Wydanie: IV
Cena z okładki: 29,90 zł


blog comments powered by Disqus