Recenzja książki "Strażnicy piekła"

Autor: Aleksander Krukowski
Korekta: Patrycja Ziemińska
30 sierpnia 2012

"Strażnicy piekła" to książka wyjątkowa w dorobku Grahama Mastertona. Posiada, co prawda, wszystkie elementy typowe dla jego prozy: głównego bohatera, który przez szokujące morderstwo wyrwany zostaje ze spokojnej rzeczywistości i wrzucony w wir niesamowitych i przerażających wydarzeń, kobietę, którą pociąga za sobą, przejście od początkowego sceptycyzmu, przez niedowierzanie, po akceptację paranormalnych zjawisk, starożytną kulturę, której magia odbija się echem w rzeczywistości, wielkie zło czające się tuż za progiem i tak dalej. Jednocześnie obudowuje ten do bólu mastertonowy schemat w ciekawy kontekst światów alternatywnych, łącząc fantazję, elementy podań i mitów ze współczesnymi koncepcjami fizyki teoretycznej.

Główny bohater, Josh, dowiaduje się o tragicznej śmierci swojej siostry, Julii. Krwawe zabójstwo, którego stała się ofiarą, motywuje brata do podjęcia śledztwa na własną rękę. Prywatne dochodzenie przynosi nieoczekiwane skutki: Josh i jego dziewczyna odkrywają istnienie równoległych światów. Przemieszczają się pomiędzy alternatywnymi wersjami Londynu, podążając śladami Julii, próbując przeżyć w odmiennych rzeczywistościach i nie dać się złapać Strażnikom, którzy (pod pewnymi względami podobni do tych z serii "Hellraiser") szukają, osądzają i torturują międzywymiarowych zbiegów.

Pomysł podróży do w równoległych to ciekawe urozmaicenie w prozie Mastertona. Zwykle sytuacja bywa odwrotna: istoty z innych wymiarów ingerują w statyczną rzeczywistość znaną bohaterom. Tu jest przeciwnie: bohater sam przechodzi do innej wersji rzeczywistości, a później kolejnej, i kolejnej. Daje to także możliwość popisowej pracy wyobraźni, gdy autor stwarza różniące się od siebie wizje Londynu. W jednej wersji staje się on areną militarnych starć pomiędzy Brytyjczykami a Amerykanami, w innej odwrotnie: brak wojen zatrzymał rozwój technologiczny. W jednej miasto zostaje zdominowane przez kulturę indyjską, w innej - triumfuje cromwellowska moralność. Jest w czym wybierać.

Trudno jednoznacznie ocenić "Strażników piekła". Książka ta składa się bowiem z elementów, które już wcześniej pojawiały się w dorobku Mastertona, które pojawią się też później (oryginał wydany został w 2000 roku, pierwsze polskie wydanie - 2001). Ich zestawienie jest jednak unikalne, a wspomniany kontekst sprawia, że opowieść jest oryginalna. Trzeba przy tym przyznać, że fani krwi i flaków mogą poczuć się zawiedzeni, ponieważ "Strażnicy piekła" stwarzają zbyt wiele przestrzeni wypełnianych fantazją w stosunku do nie tak licznych (lecz w swej małej liczebności zaskakujących jakością!) scen typowego horroru.

Strażnicy piekła

Autor: Michael Marshall, Graham Masterton
Wydawnictwo: Albatros
Wydanie polskie: 8/2012
Tytuł oryginalny: THE DOORKEEPERS
Liczba stron: 352
Format: 145 x 205 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 9788376598727
Cena z okładki: 9,99 zł


blog comments powered by Disqus