Recenzja książki "Trauma"

Autor: Aleksander Krukowski
Korekta: Patrycja Ziemińska
17 czerwca 2012

Lektura książek Mastertona dostarcza największej przyjemności na początku znajomości czytelników z tym pisarzem. I nie ma tu znaczenia, które książki wybieramy. Po prostu z czasem dostrzega się pewien stały schemat powieści, w których zmieniają się realia, bohaterowie i potwory, lecz sama konstrukcja – sprawdzona i robiąca dobre wrażenie na początku – powtarza się do znudzenia. "Trauma" jest doskonałym przełamaniem tego ciągu kopiowania siebie samego. To książka napisana dobrym stylem, trzymająca w napięciu, a jednocześnie zgłębiająca kwestie psychiczne.

Główną bohaterką "Traumy" jest Bonnie Winter. Bezrobocie jej męża zmusza ją do pracy na dwa etaty. Podczas gdy jeden z nich to zupełnie normalna praca w firmie kosmetycznej, drugi jest odrobinę bardziej... egzotyczny. Otóż Bonnie trudni się również sprzątaniem po trupach. Gdy policyjny patolog zabierze ciało, a kryminalni zabezpieczą ślady, nasza bohaterka wkracza do akcji. Usuwa ślady krwi, sprząta resztki prochu i wszelkich wnętrzności. Pozbywa się odoru rozkładających się zwłok i ogólnie sprawia, by dom czy mieszkanie, będące niegdyś miejscem zbrodni lub samobójstwa, nadawało się do ponownej sprzedaży. Zleceń nie brakuje, ale taka praca pozostawia poważne ślady na psychice.

Bonnie ma coraz poważniejsze problemy z utrzymaniem psychicznej stabilności w i po pracy. Jej relacje z mężem i nastoletnim synem napinają się coraz bardziej. Gdy na miejscu kolejnych zbrodni odnajduje gąsienice rzadkiego motyla i odkrywa ich związek z meksykańskim demonem, granica pomiędzy rzeczywistością a szaleństwem zaczyna się zacierać...

Ta dwuznaczność wynosi "Traumę" na nowy poziom Mastertonowskiej prozy. Całą historię można odczytać na dwa różne sposoby. Albo wszystko co dzieje się w powieści jest prawdą, istnieje realnie i obiektywnie, a Bonnie ma do czynienia z prawdziwym horrorem – co byłoby typowe dla wcześniejszej twórczości autora "Manitou" – albo też mamy do czynienia z powolnym, ale konsekwentnym popadaniem bohaterki w obłęd i wszelka niesamowitość to zaledwie projekcje jej chorego umysłu.

Dodatkowo wydanie zostało wzbogacone o dwa krótkie opowiadania: "Bazgroły" (romantyczna historia o tym, że każda wina ściąga na siebie karę w taki lub inny sposób) oraz "Szamański kompas" (o tym, że spełnione życzenie nigdy nie jest warte swojej ceny). Razem książka liczy około 260 stron, więc nawet z dodatkowym materiałem nie jest to pokaźna objętość, ale takie bonusy zawsze cieszą.

"Trauma" to powieść dobra, wychodząca poza tory typowe dla Mastertona. Jest wsparta dużą wiedzą o sprzątaniu miejsc zbrodni, autor musiał przeprowadzić poważne poszukiwania w infosferze, ale dzięki temu dzieło nabiera wiarygodności.

Napięcie budowane jest w sposób stopniowy, zwiększane niemal niezauważalnie, co mocno porywa czytelnika. Jeśli wcześniej Masterton was znudził, a chcielibyście dać mu drugą szansę, to "Trauma" jest dobrym do tego pretekstem.

Trauma

Autor: Graham Masterton
Tłumaczenie: Paweł Wieczorek
Wydawnictwo: Replika
Miejsce wydania: Zakrzewo
Wydanie polskie: 3/2012
Tytuł oryginalny: Trauma
Rok wydania oryginału: 2001
Liczba stron: 264
Format: 145x205 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
ISBN-13: 9788376741680
Wydanie: I
Cena z okładki: 29,90 zł
Materiały powiązane:blog comments powered by Disqus