Recenzja książki "Wendigo"

Autor: Aleksander Krukowski
Korekta: Patrycja Ziemińska
5 lipca 2012

"Wendigo" to bardzo typowa powieść Grahama Mastertona. Realizuje zwyczajny dla niego schemat: bohater(ka) musi z pomocą niewielu przyjaciół stawić czoła staremu demonowi, który pojawia się w naszych czasach i robi krwawe zamieszanie. Mimo tego książka cieszyć się musi dużą popularnością, skoro, napisana w 2006 roku i wydana po polsku po raz pierwszy już rok później, wróciła niedawno na księgarskie półki w drugim wydaniu Wydawnictwa Albatros.

Tym razem mamy ponownie do czynienia z demonem z tradycji rdzennych mieszkańców Ameryki, tytułowym Wendigo. Ten drapieżny myśliwy, żywiący się ludzkim mięsem, zostaje przyzwany przez indiańskiego szamana i wmieszany w sprawę porwania dzieci amerykańskiej agentki nieruchomości. Lily, bo tak ma na imię główna bohaterka, została napadnięta we własnym domu, a tajemniczy napastnicy zabrali jej dzieci i podpalili dobytek. W obliczu bezsilności FBI Lily wynajmuje prywatnego detektywa, ten zwraca się z prośbą do szamana. Wezwany Wendigo ma stanąć po stronie prawa i ładu, ma także doprowadzić zrozpaczoną matkę do jej potomstwa. Ceną, jaką ma zapłacić Lily, jest zwrócenie Indianom kawałka świętej ziemi, do której Lily wcale nie ma prawa.
W praktyce okazuje się, że leśny duch nie jest zbyt pokojowo nastawiony, a jego trop zaznacza się stertą na poły skonsumowanych ciał. Co więcej, gdy już zrealizuje zadanie, nie będzie zadowolony z tego, że Lily nie może wywiązać się z warunków umowy.
 
Masterton wraca do północnoamerykańskich legend i czuje się w tym otoczeniu całkiem dobrze. Chociaż daje skąpy zarys folkloru, to poza tym stały jego czytelnik odnajdzie wszelkie cechy autora "Manitou": krwawy horror wdzierający się w codzienną rzeczywistość, szybką akcję, dużą ilość dialogów z nieco ironicznym humorem, no i finałowe show, lekko przerysowane, niezbyt realistyczne, z hollywoodzkim zacięciem.

"Wendigo" nie zaskakuje i w zasadzie jest książką średnią, przewidywalną i... budzącą zazdrość. Źródło tej zazdrości leży w czymś w rodzaju słowiańskiego kompleksu, wynikającego z braku tego typu literatury zakorzenionej w naszej tradycji kulturowej. Podczas gdy współczesna kultura popularna czerpie ochoczo z tradycji obu Ameryk, Azji czy Skandynawii, wskrzeszając ich bóstwa, demony i duchy, to folklor słowiański jest gdzieś z tyłu, eksploatowany – jeśli już – w ujęciu historycznym, bez tak śmiałego (a już z pewnością tak głośnych, jak w przypadku Mastertona) wpisania go w świat współczesny.

Wendigo

Autor: Graham Masterton
Wydawnictwo: Albatros
Wydanie polskie: 4/2012
Liczba stron: 304
Format: 125 x 195 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 9788376597027
Cena z okładki: 9,99 zł


blog comments powered by Disqus