Greg Rucka "Star Wars: Ucieczka szmuglerów" - recenzja książki

Autor: Tomasz Nowak
Korekta: Smok
30 listopada 2015

Han, Sokół i cała reszta kłopotów

Kolejny tom swoistej trylogii młodzieżowych książek Star Wars, opisujących klasycznych bohaterów gwiezdnej sagi, koncentruje się na Hanie i Chewiem. W Ucieczce szmuglerów pewien stary człowiek dosiada się w barze do najemników i snuje opowieść z dawnych czasów. Tak niesamowitą, że aż niewiarygodną. Czy naprawdę?

Oto tuż po zniszczeniu pierwszej Gwiazdy Śmierci rebelianci w pośpiechu ewakuują bazę na Yavinie 4. Han Solo, zrobiwszy i tak nadplanową rundę, zamierza wreszcie uregulować stare długi. Niemniej kiedy okazuje się, że porucznik Ematt, jeden z najważniejszych agentów republikańskiego wywiadu, wpada w poważane tarapaty, Leia prosi Solo, aby pomógł ocalić go przed szponami Imperium. Czy kapitan Sokoła Millennium potrafi oprzeć się prośbie księżniczki? Ależ, oczywiście! Ale siła złego na jednego…

Misja na Cyrkonie pełna jest tego, czego po załodze Sokoła można oczekiwać. Cynizmu i bezczelnej pewności siebie Hana, groźnych powarkiwań Chewiego oraz ciągłych pościgów i skrzących się od blasterowych wiązek starć jest tu mnóstwo. Do tego na drodze do wypełnienia misji stają barwni wrogowie - nieustannie snujący się za Sokołem łowcy nagród i tropiące Ematta Imperialne Biuro Bezpieczeństwa.

Ucieczkę szmuglerów pochłania się w mgnieniu oka, zupełnie bez poczucia, że to powieść młodzieżowa. Może na to wskazywać jedynie brak drastycznych opisów skutków niektórych poczynań ścigających i ściganych. Poza tym Greg Rucka stworzył naprawdę znakomitą przygodę w klasycznie starwarsowym stylu. Wcześniejsze zetknięcie autora z uniwersum Gwiezdnych wojen zaowocowało komiksem Shattered Empire i mogły pojawić się obawy, jak Rucka poradzi sobie z powieścią. Na szczęście jego pierwszą książkę można zaliczyć do udanych, co pozwala z nadzieją spojrzeć na nadchodzące Before the Awakening, które również wyjdzie spod pióra Rucki.

Jakieś wady wydania? Ciekawe jak udało się Hanowi "pobiec" do dowódcy oddziału szturmowców nadbiegających promenadą zza pleców napastników ostrzeliwujących jego i Chewiego? Trudno też wyobrazić sobie salwę z górnych turbolaserów Sokoła, która zajaśnieje na prawo od Hana siedzącego w kokpicie frachtowca… Niby drobiazgi, ale diabeł tkwi w szczegółach. Zwłaszcza przy dwustu czterdziestu stronach tekstu.

WUcieczce szmuglerów wydanej również pod szyldem W oczekiwaniu na Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy trudniej niż w Mieczu Jedi doszukać się tropów i wskazówek odnośnie Epizodu VII. Czyżby chodziło o planetę Cyrkon i jej skryte pod kopułami miasta? A może o pewien ruchomy bar czy też funkcjonariuszkę imperialnych sił bezpieczeństwa, u której można doszukać się pewnych podobieństw do Kapitan Phasmy? Na rozwiązanie tej zagadki przyjdzie poczekać do 18 grudnia. I warto ten cza spędzić z Hanem, Chewiem i Sokołem na Cyrkonie.

Star Wars - Ucieczka szmuglerów

Autor: Greg Rucka
Wydawnictwo: Egmont
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 11/2015
Tytuł oryginalny: Smuggler's Run: A Han Solo & Chewbacca Adventure
Wydawca oryginalny: Disney-Lucasfilm Press
Rok wydania oryginału: 2015
Liczba stron: 240
Format: 140x210 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 9788328111318
Wydanie: I
Cena z okładki: 29,99 złblog comments powered by Disqus