Recenzja książki "Bogowie są śmiertelni"


O Grzegorzu Drukarczyku nie słyszeliśmy już od dłuższego czasu, bo jego ostatnia książka, "Zabijcie odkupiciela", pochodzi z 1992 roku. Ostatnio powrócił on jednak na scenę polskiej fantastyki z nową powieścią. Jak czytelnicy przyjmą książkę "Bogowie są śmiertelni", skoro w Polsce space opery należą do rzadkości, a wydawnictwa zdominowane są przez kolejne wariacje fantasy?

Pierwsze kilkanaście stron książki przynosi… rozczarowanie. Autor rzuca nas dosłownie na sam środek pustyni i od razu zaczyna operować mnogością nazw własnych. W tym krótkim epizodzie jesteśmy wręcz brutalnie wprowadzani do świata książki i dopiero dalsza lektura pozwala ułożyć sobie w głowie obraz Eltenery, planety, na której rozgrywa się lwia część fabuły. Nawet historię głównego bohatera, Escobara, poznajemy dopiero w połowie powieści. Wiadomo o nim tylko tyle, że w obecnej chwili żyje wyłącznie przez przeoczenie losu. Jego przeszłość odkrywana będzie – podobnie jak Eltenera – wraz z postępami w lekturze. A będzie to opowieść pełna luk oraz chęci zemsty protagonisty na kobiecie, którą niegdyś kochał.

Fabuła książki jest zawiła i pełna zwrotów akcji. Mimo że podzielona została na kilka wątków, które rozgrywają się obok siebie (lecz bardzo długo w żaden sposób się nie łączą), najwięcej miejsca autor poświęcił właśnie Escobarowi, który wraz z poplecznikami prowadzi wojnę podjazdową przeciwko siłom Białego Oficjum. Jednak wprawne oko szybko wyłapie kilka niewielkich zależności, które pozwalają przynajmniej częściowo odkryć rolę głównego bohatera w całym zamieszaniu, jakie rozgrywa się na Eltenerze. Co ciekawe, to nie historia Escobara stanowi motyw przewodni książki, lecz jest nim bowiem postać, która "tylko" przewija się w rozmowach i opowieściach.

Zważywszy na ilość miejsca poświęconego w książce Escobarowi, jego kreacja wypada bardzo słabo; za to postaci drugoplanowe w wykonaniu Drukarczyka wydają się wręcz żywe. Kierują się własnymi pragnieniami, nieraz mocno niezwykłymi, mają własne systemy wartości, zachowania, charaktery czy nawet zwyczaje kulturowe (demografia Eltenery stanowi imponującą mieszankę wybuchową).

Drukarczyk idealnie przeplótł ze sobą elementy czysto fantastycznonaukowe z dynamiczną space operą i historią osobistej wendety głównego bohatera. Książka z pewnością stanowi atrakcyjną pozycję dla miłośników dobrej lektury – tym bardziej że tekst, mimo 256 stron, objętościowo jest całkiem spory.

Bogowie są śmiertelni

Autor: Grzegorz Drukarczyk
Wydawnictwo: Almaz
Miejsce wydania: Tarnowskie Góry
Wydanie polskie: 2/2012
Seria wydawnicza: SF (bookazin)
Liczba stron: 256
Format: 145x205 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 977208411912101
Wydanie: I
Cena z okładki: 25,99 złblog comments powered by Disqus