Podziękujmy masonom - recenzja książki "Kielnią i cyrklem"

Autor: Kormak
21 listopada 2006

Grzegorz Kucharczyk nawet nie udaje, że jego książka jest bezstronna. Zresztą już samo wydawnictwo (Fronda) sugeruje, po której stronie barykady stoi autor. Słowo barykada jak najbardziej jest tu na miejscu, bo jak już napisano na okładce Kielnią i cyrklem, opowiada o wojnie kulturowej, która toczyła się we Francji od czasów Rewolucji Francuskiej. Z jednej strony stał Kościół katolicki, a z drugiej antyklerykałowie i zwolennicy ideałów republikańskich. Jak chce dowieść autor, zasadniczą rolę w staraniach o permanentny rozdział religii od państwa odegrało francuskie wolnomularstwo.

Oczywiście według Kucharczyka jest to negatywne zjawisko. W książce przytacza szereg przykładów na to, jak antyklerykałowie do spółki z masonami zamykali szkoły prowadzone przez zakonników, likwidowali świątynie i grabili majątki kościelne. Faktografia jest bogata, znajdziemy tutaj starannie dobrane dowody na brutalność metod i szaleństwo co zajadlejszych przeciwników religii. Naturalnie wszystko podparte jest cytatami z naukowych publikacji, ale czytelnika nie opuszcza wrażenie, że fakty dobrano bardzo tendencyjnie w konkretnym celu: aby demonizować zwolenników rozdziału Kościoła od państwa, a loże masońskie w szczególności. Może nabiorą się na to czytelnicy, którzy podzielają poglądy wyznawane przez autora czy redaktorów “Frondy”, ale inni, myślący poza sztywnymi kategoriami, już nie bardzo.

Te wartości, na które gromy ciska Grzegorz Kucharczyk, są podstawą nowoczesnego państwa. I chociaż wspomina o przelanej krwi wieśniaków, zwykłych obywateli, oficerów i urzędników, którzy własną piersią bronili zamykanych kościołów, często kosztem życia i kariery, bez społecznego poparcia antykościelnych reform przeprowadzić by się nie dało. Dziś Francja jest laicka na życzenie samych Francuzów – gdyby nie mieli dość ingerencji Kościoła w swoje życie, nie zmieniliby tego stanu. Obwinianie za ten stan tylko masonów nie ma sensu. A wypada im raczej podziękować za przyczynianie się do pozytywnych zmian.

Pozytywnych, ale oczywiście nie dla “Frondy”.

Kielnią i cyrklem

Autor: Grzegorz Kucharczyk
Wydawnictwo: Fronda
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 7/2006
Liczba stron: 200
Format: 145x210 mm
Oprawa: twarda
ISBN: 83-60335-70-2
Cena z okładki: 28 zł


blog comments powered by Disqus