Recenzja książki "IV Rzeczpospolita"


Niedługo czeka nas zaprzysiężenie nowego prezydenta. Wszystkim, którym z jakichkolwiek powodów nie odpowiada wynik ostatnich wyborów gorąco zachęcam do przeczytania książki Grzegorza Mathei, zatytułowanej IV Rzeczpospolita. Ta political fiction rozgrywa się w naszym pięknym kraju, gdy podczas zaprzysiężenia nowego prezydenta wszystkich Polaków następuje atak na Sejm. Zdesperowani młodzi ludzie biorą jako zakładników wszystkich osłów (literówka zamierzona), senatorów i prominentów z przydupasami włącznie. Pod groźbą natychmiastowego rozstrzelania zmuszają ich do zmiany konstytucji, w której zmniejszona zostaje liczebność oślej populacji oraz zdjęta większość ich przywilejów.

Oczywiście taki stan rzeczy nie podoba się grupie trzymającej władzę, ale nie ma specjalnego wyboru. Tymczasem wokół sejmu panuje konkretny chaos, gdyż okazuje się, że wszyscy odpowiedzialni za koordynację spec służb, na wypadek podobnych wydarzeń, są uwięzieni wewnątrz budynku. Następuje walka o przejęcie kontroli nad działaniami mającymi na celu odbicie zakładników. Tymczasem napastnicy zyskują aplauz społeczny i okopują się silnie w zajętej budowli.

Autor w dowcipny, pełen przenikliwości, sposób opisuje mechanizmy rządzące w naszym pięknym kraju. Po łbie dostaje się wszystkim. Od armii, przez policję po osłów, senatorów i prezydenta. Mathea nie żałuje ostrych słów w stosunku do dziennikarzy, robiących karierę na cudzym nieszczęściu. Obrywa się wszystkim i za wszystko. To przenikliwa analiza naszego modelu społeczeństwa. Wszystko to śmieszy, ale jest to niestety śmiech przez łzy.

Język powieści jest bardzo poprawny, wartki, a tam gdzie trzeba lekko wulgarny. Przyznam, że od samego początku kibicowałem atakującym oraz próbującemu zapanować nad zewnętrznych chaosem majorowi. Główne postaci zbudowane są tak, że nie sposób ich nie polubić. Prominenci dostali niestety zmienione nazwiska, ale bez kłopotów możemy ich rozpoznać. Książkę pochłania się w ciągu jednego popołudnia, choć zakończenie może trochę rozczarować. Polecam tę lekturę, jako doskonały przerywnik w otaczającym nas obecnie politycznym surrealizmie. Przypuszczam, że książka nie zestarzeje się przynajmniej do czasów V RP.

Niedługo zaprzysiężenie nowego prezydenta. Ciekawe, czy znajdzie się ktoś na tyle odważny i szalony, żeby wprowadzić w życie fikcyjne wydarzenia z kart tej powieści. Moje poparcie już ma.

IV Rzeczpospolita

Autor: Grzegorz Mathea
Wydawnictwo: SuperNOWA
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 2005
Seria wydawnicza: SuperNOWA Sensacja
Liczba stron: 342
Format: 125x195 mm
Oprawa: miękka
ISBN: 83-7054-172-0
Wydanie: I
Cena z okładki: 28,00 zł


blog comments powered by Disqus