Meksykański romans ze śmiercią

Autor: Rafał Pawłowski
24 marca 2009

Powieść Gulliermo Arriagi przeszła przez polskie księgarnie zupełnie bez echa. To dziwne, biorąc pod uwagę fakt, iż meksykański pisarz ma na swoim koncie scenariusze takich obrazów jak Amores Perros, 21 gramów, Babel czy Trzy pogrzeby Melquiadesa Estrady, za które zgromadził m.in. nagrodę w Cannes i nominację do Oscara.

W Nocnym bawole Arriaga po raz kolejny zabiera nas na gorącą i duszną meksykańską pustynię. Tym razem osadza na niej akcję miłosnego trójkąta (a może nawet czworokąta), która niebezpiecznie flirtuje z szlaństewem i śmiercią. Katalizatorem powieściowych wydarzeń są informacje, jakie dla swoich przyjaciół przygotował, przed popełnieniem samobójstwa, przebywający w szpitalu psychiatrycznym Gregorio. To jego "zemsta zza grobu" na Manuelu, który uwiódł jego dziewczynę - Tatianę, a także sypiał z jego siostrą Margaritą.

Podobnie jak w znanych z ekranów filmowych opowieściach Arriagi, tak i na kartach Nocnego bawołu, wyczuwa się silne piętno wyciskane na bohaterach przez otaczający ich świat. Niesamowite gorąco i suche, wzbudzające pragnienie, powietrze potęgują erotyczne i psychiczne napięcie pomiędzy uwikłanymi w nierozwiązywalny konflikt przyjaciółmi. Mimo sięgnięcia po, wydawałoby się, dość ograny schemat miłosnego trójkąta, Arriaga nie podąża przetarymi szlakami. Tatiana nie jest tu klasyczną femme fatal, a zrodzony w nie do końca zdrowym umyśle Gregiorio plan zemsty także daleki jest od klasycznych powieściowych schematów.

Powieść Arriagi nie ma w sobie, co prawda, tak hipnotyzującej siły, jak wspomniane już filmowe fabuły tego autora. Nie sposób odmówić jej jednak pewnej pociągającej tajemnicy, która sprawia, iż mimo braku specjalnej sympatii dla któregokolwiek z bohaterów, strona po stronie zagłębiamy się w opowieść o łączącej ich tajemnicy i tragedii. Niewymazywalnej, jak tytułowy tatuaż, który w imię przyjaźni przyozdobił skórę Manuela i Gregoria.

Nocny bawół

Autor: Guillermo Arriaga
Wydawnictwo: G+J Gruner+Jahr Polska
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 4/2008
Tytuł oryginalny: El bufalo de la noche
Liczba stron: 244
Format: 150x210 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 978-83-60376-63-8
Wydanie: I
Cena z okładki: 24,90 zł


blog comments powered by Disqus