Henry Lion Oldi


Pod pseudonimem Henry Lion Oldi  (OLeg + DIma) kryje się ukraiński duet autorski: chemik Dmitrij Gromow i reżyser teatralny Oleg Ładyżenskij  (obaj urodzeni w 1963 r.), tworzący wspólnie literaturę science fiction i fantasy od 1990 r. Wprawdzie obaj mieszkają (po sąsiedzku) i pracują w Charkowie, ale piszą po rosyjsku, dzięki czemu docierają do większej liczby fanów. Na koncie mają kilkadziesiąt powieści i setki opowiadań, ich utwory zamieszczane były w niezliczonych antologiach i doceniane ważnymi nagrodami. Obaj autorzy utrzymują się wyłącznie z pisania. Na Ukrainie są już instytucją - obok Diaczenków to najbardziej znani ukraińscy pisarze fantastyczni, udzielający się aktywnie w tamtejszym fandomie – patronują młodym debiutującym autorom, wydają e-fanzin, prowadzą tzw. klasy mistrzowskie (szkolenia podczas konwentów).

Cykl utworów połączonych tytułem Otchłań głodnych oczu powstał na początku lat 90. XX w. Dotychczas miał 15 wydań w języku rosyjskim i osiągnął nakład 350 000 egzemplarzy.

Henry Lion Oldi wydał  w Polsce trzy powieści (Mesjasz formatuje dysk oraz dylogię  Mag z łaski prawa i Magia przeciw prawu), a także kilka opowiadań w dwutomowej antologii Granica.

Henry Lion Oldi nazywa swoje pisarstwo fantasy filozoficznym, natomiast przez krytyków jego twórczość określana jest mianem mitologicznego realizmu ery postmodernistycznej. W każdym razie jego utwory przekraczają ramy typowej literatury fantasy, są napisane pięknym językiem i mogą zaspokoić oczekiwania najbardziej wybrednych czytelników.
blog comments powered by Disqus