Nieskalany niemiecki honor - recenzja ksiązki "Pod dowództwem Himmlera"

Autor: Tomasz Nowak
Korekta: Sławomir "Villmar" Jurusik
26 listopada 2011

Kolejny tom w cyklu „Wspomnienia Frontowe” przynosi obserwacje z pespektywy nieco innej niż dotychczas – ich autor był bowiem oficerem operacyjnym w sztabie Grupy Armii Wisła od jej utworzenia po całkowitą klęskę na początku maja 1945 rok. Niestety, po odjęciu zwykłych banałów o „wspaniałym duchu niemieckiego żołnierza”, „pruskiej szkole oficerów”, „niewinności wermachtu” i „biedzie wypędzanych” oraz znanych powszechnie faktów o niekompetencji dowódczej Reichsführera SS Himmlera w powieści pozostaje niewiele nowego.

Już na początek dostajemy obraz niekompetencji naczelnego dowództwa Wermachtu, które formuje Grupę Armii, nie zapewniwszy jej dostatecznych środków do funkcjonowania oraz dostarczywszy tragicznych dowódców. Wszystko jednak jakoś działa za sprawa nadludzkiego wysiłku oficera operacyjnego. Tu oczywiście autor ukazuje siebie jako osobę nader skromną, na której barkach wszak spoczywa prawie cały ciężar dowodzenia. Chociażby już z tego powodu trudno jego wspomnienia uznać obiektywne. Blichtr owych wyznań, jakim zdaje się zachłysnął redaktor i tłumacz wydania angielskiego, tutaj nie działa, co oczywiście nie umniejsza wagi samej edycji owych zapisków, traktowanych jako dokument historyczny.

Pasjonatów II Wojny Światowej na pewno zaciekawią uwagi oficera, będącego tak blisko najwyższego dowództwa operacyjnego, zwłaszcza, że nie stroni on od rozmaitych, często niepochlebnych wycieczek personalnych, których podmiotami są zwykle oficerowie najwyższego szczebla i dygnitarze Rzeszy. Obok nielicznych „prawdziwie dzielnych dowódców” stanowią oni, jego zdaniem, zbędny „bufor” pomiędzy operującymi w terenie wojskami (właściwie wówczas już ich szczątkami) a wojującym wciąż z zapałem palcem po mapie Hitlerem. Jego oczywiście też uważa już za szaleńca. Ciekawe, czy podobnie myślał podczas kampanii wrześniowej w roku 1939…

Interesujące mogłyby być oceny Eismanna, dotyczące bieżących posunięć militarnych grupy. Miał wszak do nich dostęp „z pierwszej ręki”. Niemniej rozważaniom taktycznym daleko do precyzji, która umożliwiałaby rzeczywistą ocenę wartości poszczególnych działań czy decyzji. Opisy w większości sprowadzają się do wypełnionych dumą „świadectw” bohaterskiego wypełniania bezsensownych rozkazów z Berlina.

Pomijając zatem wszystkie próby wybielania się autora i bajania o przeciwnych faszyzmowi hitlerowcach, choć dla historii książka ta stanowi dokument niewątpliwe ważki, dla czytelników, zwłaszcza tych nie tkwiących głęboko w temacie, okaże się ona raczej lekturą mało interesującą.
 

Pod dowództwem Himmlera

Autor: Hans-Georg Eismann
Wydawnictwo: Bellona
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 7/2011
Tytuł oryginalny: Under Himmler's Command. The Personal Recollections of Oberst Hans-Georg Eismann, Operations Officer, Army Group Vistula, Eastern Front 1945
Liczba stron: 248
Format: 145x205 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
ISBN-13: 978-83-11-11994-9
Wydanie: I
Cena z okładki: 29,90 złblog comments powered by Disqus