Hans Hellmut Kirst


Hans Hellmut Kirst (ur. w 1914 w Osterode, zm. 1989 w Bremie) - jeden z najlepszych i zarazem najbardziej kontrowersyjnych pisarzy niemieckich ubiegłego tysiąclecia, autor ponad 50 książek i krytyk filmowy. Po bezwarunkowej kapitulacji Niemiec w maju 1945 roku pisarz przez 9 miesięcy przebywał w amerykańskim obozie dla internowanych w Garmisch. Po zwolnieniu (niczego zbrodniczego mu nie udowodniono) rozpoczął swoją "literacką spowiedź" o przeżyciach (kiedy był - jak wielu Niemców - zwolennikiem Hitlera), o których chciałby jak najszybciej zapomnieć.

W swoich dziełach ukazywał śmieszność i absurd wojska i wojen. Do jego najlepszych dzieł zalicza się: Fabrykę oficerów, Noc generałów, czy też serię kryminałów z detektywem Kellerem.

Prawdziwą sławę i uznanie na świecie przyniósł mu jednak wydany w 1954 roku pierwszy tom trylogii "08/15". Dzięki "08/15" Kirst awansował do miana najbardziej poczytnego autora powojennych Niemiec.

Jego drugi międzynarodowy bestseller ukazał się w roku 1960. Była to Fabryka oficerów - książka, która jeszcze w tym samym roku doczekała się adaptacji filmowej. Za swoje osiągnięcia literackie otrzymał między innymi amerykańską nagrodę im. Edgara Allana Poe. Został również jako pierwszy Niemiec członkiem The Authors Guild - największej w Stanach Zjednoczonych organizacji zrzeszającej czynnych autorów, działającej na rzecz ochrony ich praw i wolności słowa. Był członkiem Związku Pisarzy USA i amerykańskiego PEN-Clubu. Ponad 50 napisanych przez niego książek przetłumaczonych zostało na 30 języków i ukazało się w łącznym nakładzie ponad 15 000 000 egzemplarzy!


Bibliografia:blog comments powered by Disqus