Hitchcock Truffaut

okładka
Autor: Helen G. Scott, François Truffaut
Tłumaczenie: Tadeusz Lubelski
Wywiad-rzeka François Truffauta (1932-1984) z Alfredem Hitchcockiem (1899-1980) zatytułowany "Hitchcock/Truffaut" (wydanie pierwsze 1967, wydanie rozszerzone 1984) to prawdopodobnie najoryginalniejsza i najbardziej niezwykła książka filmowa, jaka kiedykolwiek powstała, od wielu lat ciesząca się zasłużoną sławą na całym świecie. To wyraz kinofilskiej fascynacji, pieczołowicie opracowana monografia krytycznofilmowa, jedyny w swoim rodzaju podręcznik kina, ale również utwór artystyczny, w głębszej warstwie dokumentujący rodzenie się więzi między dwoma wybitnymi twórcami.
Na pierwszą wersję książki, zatytułowaną "Kino według Hitchcocka", złożyły się dwa cykle rozmów przeprowadzonych w sierpniu 1962 roku w Hollywood i w lipcu 1966 roku w Londynie. Nowe, rozszerzone wydanie, pod zmienionym tytułem "Hitchcock/Truffaut", francuski reżyser przygotował do druku w trzy lata po śmierci Hitchcocka, na rok przed własną śmiercią.
Polska edycja kultowego dzieła ukazuje się w momencie niesłabnącego zainteresowania twórczością obu artystów. Dodatkowym jej walorem jest znakomity przekład dokonany przez wybitnego filmoznawcę Tadeusza Lubelskiego, który ponadto opatrzył książkę przypisami i posłowiem.
Wydawnictwo: Świat literacki
Wydanie polskie: 2005
Liczba stron: 352
Format: 125x195
Oprawa: miękka
ISBN: 83-88612-83-2
Wydanie: I
Cena z okładki: 35,00 zł


blog comments powered by Disqus