"Mózg Kennedy'ego" - recenzja audiobooka

Autor: Aleksander Krukowski
Korekta: Agata "Bulehithien" Wiśniecka
17 czerwca 2013Kryminał… on umrzeć


Henning Mankell
, skandynawski pisarz, znany jest i ceniony przez polskich czytelników, zwłaszcza tych, którzy upodobali sobie jego powieści i opowiadania z komisarzem Kurtem Wallanderem. Będą oni jednak zaskoczeni, słuchając Mózgu Kennedy'ego, jako że powieści tej daleko do kryminalnych dokonań autora.

Główną bohaterką książki jest Louise Cantor, pięćdziesięcioparoletnia antropolog, której praca zabiera sporo czasu i uwagi. Odkopując artefakty starożytnych cywilizacji, Louise jednocześnie zakopuje swoje towarzyskie i emocjonalne relacje z bliskimi. Jej mąż zniknął przed laty, aktualny partner także znajduje się gdzieś na drugim planie, a syn Henryk... No właśnie. Po zamknięciu sezonu wykopalisk, bohaterka postanawia sprawić niespodziankę swemu synowi i odwiedzić go w Sztokholmie. Ironią losu to właśnie matka jest bardziej zdziwiona tym spotkaniem, gdy zastaje swojego syna martwego. Wezwana policja orzeka o samobójczej śmierci, co zostaje potwierdzone przez raport toksykologiczny. Louise nie wierzy policji. Postanawia na własną rękę wyjaśnić tajemnicę śmierci Henryka. Pod warunkiem, że jest w ogóle jakaś tajemnica.

Louise, jak na porządnego antropologa chcącego rozwikłać tajemnicę przystało, rusza w podróż, w trakcie której odwiedzi nie tylko różne kraje, ale i różne kontynenty. Surowy klimat Skandynawii zostanie zestawiony z Australią i zamieniony na żar afrykańskiego słońca. Każde z tych miejsc staje się okazją dla Mankella, który roztacza przed wyobraźnią czytelnika bogate krajobrazy, używając do tego plastycznych opisów i skupiając się bardziej na indywidualnych reakcjach bohaterki, niż obiektywnych informacjach o pogodzie czy architekturze.

Bohaterka pragnie dowiedzieć się tego samego, co jej syn, aby znaleźć motyw morderstwa. Tym samym naraża własne życie, by odkryć prawdę. Powieść wypełnia szczególna i specyficzna atmosfera tajemnicy i niepewności, a także niepewności tajemnicy – ze względu na emocjonalne zaangażowanie Louise, nie mamy pewności, czy jej osobista narracja jest rzeczywiście zakotwiczona w zewnętrznej rzeczywistości, czy tylko próbą wyparcia ze świadomości możliwości, że jej syn popełnił samobójstwo. Ta niepewność narasta, kiedy z jednej strony matka wpada na trop różnych politycznych manipulacji, z drugiej zaś odkrywa, jak niewiele wiedziała o prawdziwym życiu Henryka.

Mózg Kennedy'ego to specyficzny antykryminał. Dlaczego anty? Otóż mamy tu morderstwo, które być może morderstwem wcale nie jest. Mamy detektywa, który jest tak naprawdę antropologiem. Mamy zbrodnię, lecz niekoniecznie rozumianą w tradycyjny, kryminalny sposób, lecz rozciągniętą na globalną skalę. Zbrodnię, polegającą na wyzysku Afryki przez amerykańskich i europejskich potentatów. Mamy śledztwo, które w większym stopniu opiera się na odtwarzaniu biografii "ofiary", niż na opowiedzeniu historii mordercy. Wreszcie: mamy zakończenie, które dostarcza więcej pytań, niż odpowiedzi.

Tego typu literatura: pełna emocji oraz niepewności, nadaje się świetnie do formy audio. Głos Leszka Filipowicza, który siłą rzeczy nie jest naszym własnym głosem, przypomina nam, że mamy do czynienia z obcością, której nie jesteśmy w stanie oswoić. Że problemy Trzeciego Świata nie są, i nigdy nie będą, naszymi problemami, dlatego narzucanie im naszych rozwiązań może być dobre tylko z naszej perspektywy. A i to niekoniecznie, jeśli zatracimy poczucie człowieczeństwa na rzecz zysku. W Mózgu Kennedy'ego pan Kurtz wcale nie umarł, horror trwa nadal.
 

Mózg Kennedy'ego (audiobook)

Autor: Henning Mankell
Tłumaczenie: Ewa Wojciechowska
Lektor: Leszek Filipowicz
Wydawnictwo: Biblioteka Akustyczna
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 3/2013
Tytuł oryginalny: Kennedys hjärna
Nośnik: 2 CD mp3
Czas trwania: 14 godz.
ISBN-13: 9788378780489
Cena z okładki: 49,90 zł


blog comments powered by Disqus