Recenzja audiobooka "Nim nadejdzie mróz"

Autor: Aleksander Krukowski
Korekta: Patrycja Ziemińska
17 września 2012

Obecnie wśród literatury kryminalnej prym wiodą pisarze skandynawscy. Wśród nich pewną pozycję zajmuje Szwed Henning Mankell, którego seria z detektywem Kurtem Wallanderem znalazła szerokie uznanie czytelników. Korzystając z dobrej passy, Mankell postanowił stworzyć kolejny tom przygód podstarzałego policjanta, lecz, by nie ujmować mu lat, zastosował ciekawy zabieg zmiany pokoleniowej. Oto w "Nim nadejdzie mróz" główną bohaterką jest Linda Wallander, córka Kurta.

Linda jest absolwentką akademii policyjnej i już na dniach ma zostać pełnoprawną policjantką. Lecz powołanie nie czeka na oficjalne parady! Kiedy w okolicy znika przyjaciółka Lindy z czasów szkolnych, w miejscowym kościele ktoś dokonuje rytualnego mordu, a jakiś maniak podpala łabędzie, Linda nie chce i nie może odsunąć się od sprawy, która zaczyna wiązać ze sobą wszystkie te dziwaczne akty przemocy.

"Nim nadejdzie mróz" to skomplikowany portret rodzinny, na tle którego rozgrywa się nie mniej skomplikowane śledztwo. Kurt nie chce pozwolić Lindzie na samodzielność, martwi się o nią, ale też nie docenia jej zdolności. Widząc, że nie odsunie córki od niebezpiecznego zajęcia, stara się służyć jej radą i doświadczeniem, co czyni go drugoplanowym uczestnikiem dochodzenia. To nakładanie się płaszczyzny prywatnej i zawodowej bardzo wzbogaca powieść, choć jednocześnie określa zawód śledczego w kategoriach kompletnego oddania sprawie, gdzie granica pomiędzy pracą a domem w zasadzie nie istnieje.

Oczywiście prawdziwe ostrze krytyki, którego potencjał tkwi we współczesnych kryminałach, wymierzone jest nie tyle w instytucję rodziny, co w religię. A przynajmniej w pewne wydanie religijności o fanatycznym charakterze. Trop prowadzi bowiem ku osobliwej sekcie. Ponieważ jednak mamy do czynienia z kryminałem, nie zaś z thrillerem, sekta skrojona jest na ludzką miarę. To znaczy nie jest to żaden egzotyczny krwawy kult, a grupa chrześcijan specyficznie rozumiejąca relacje pomiędzy ludźmi a Bogiem. Ta "zwyczajność", przekładająca się na swego rodzaju "potencjalność" sytuacji, czyni ją naprawdę przerażającą.

Głos Leszka Filipowicza prowadzi nas przyjemnie przez tekst powieści "Nim nadejdzie mróz". Sądzę, że tego typu literatura nadaje się idealnie do wersji audio, ponieważ oddając lekturę osobie trzeciej, zdając się na cudzą interpretację, nie odzieramy jej z warstwy literackiej. I choć męski głos pasuje bardziej do perspektywy Kurta niż Lindy, jest to tylko niewielki mankament w przyzwoitej całości.

Kurt Wallander - Nim nadejdzie mróz (audiobook)

Autor: Henning Mankell
Tłumaczenie: Ewa Wojciechowska
Lektor: Leszek Filipowicz
Wydawnictwo: Biblioteka Akustyczna
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 4/2012
Nośnik: 2 CD mp3
ISBN-13: 9788363162405
Cena z okładki: 49,90 zł


blog comments powered by Disqus