Włoskie buty (audiobook)

patronat gildii
okładka
Autor: Henning Mankell
Tłumaczenie: Ewa Wojciechowska
Lektor: Leszek Filipowicz

Na niewielkiej bałtyckiej wyspie od dwunastu lat mieszka samotnie Frederick Welin, sześćdziesięciosześcioletni emerytowany lekarz. Rytm jego życia wyznaczają codzienne poranne kąpiele w wykuwanym codziennie przeręblu. Jedynymi towarzyszami jego samotnej egzystencji są stary pies i równie wiekowy kot oraz pojawiający się od czasu do czasu hipochondryczny listonosz. Tak trwa to niezmącone niczym życie aż do momentu, w którym na otaczającym wyspę lodzie pojawia się kobieca postać, wspierająca się na chodziku. Okazuje się nią Harriet, miłość życia Fredericka, którą prawie czterdzieści lat wcześniej opuścił bez słowa. Dawna kochanka żąda spełnienia złożonej wiele lat wcześniej obietnicy – chce, żeby Frederick zawiózł ją nad leśne jezioro, o którym niegdyś opowiadał. Ruszają więc w podróż, która całkowicie zmieni starzejącego się, złamanego życiem człowieka.

Dziwaczna prośba dawnej miłości pociągnie za sobą lawinę zdarzeń i spotkań, które nie pozwolą byłemu lekarzowi wieść dawnej, wycofanej egzystencji, ale zmuszą go do powrotu do życia i rozliczenia z przeszłością.

*  *  *

Ta książka to podróż w głąb ludzkiej duszy.

Cathi Unsworth, "The Guardian"

Jego [Mankella] najnowsza powieść jak tak niezawodna jak wszystko, co do tej pory napisał.

Joan Smith, "The Sunday Times"

To jest książka o zmartwychwstaniu, rozmarzaniu i  powolnym rozkwicie zmrożonej duszy.

Roger Brunyate, "Mostly Fiction Book Review"

Włoskie buty to świadectwo nieprzewidywalności życia, która pozwala zachować nadzieję, nawet w obliczu tragedii.

"The New Press"

Henning Mankell (ur. 1948) – jeden z najpopularniejszych pisarzy szwedzkich, dziennikarz i człowiek teatru. Stał się sławny dzięki kryminałom z komisarzem Kurtem Wallanderem. Serię tę, liczącą dziesięć tomów, rozpoczął w 1991 roku Morderca bez twarzy (2004; wydanie audio: BA 2008), a zakończył Niespokojny człowiek (2010; wydanie audio: BA 2011), wydany osiemnaście lat później. Książki Mankella są publikowane w czterdziestu krajach i rozeszły się w ponad czterdziestu milionach egzemplarzy. Pisarz otrzymał wiele wyróżnień literackich, m.in. Europejską Nagrodę Literatury Kryminalnej "Ripper Award" (2008). Mankell odnosi sukcesy również jako twórca literatury dziecięcej i młodzieżowej, za którą został uhonorowany Nagrodą Astrid Lindgren (1996).

Wydawnictwo: Biblioteka Akustyczna
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 10/2013
Tytuł oryginalny: Italienska skor
Nośnik: 1 CD mp3
Czas trwania: 11 godz. 5 min.
ISBN-13: 9788378781011
Cena z okładki: 39,90 zł


blog comments powered by Disqus