Recenzja książki "Wojny duszków"


O tej książce pisałem już wstępnie miesiąc temu, polecając ją jako dobry prezent gwiazdkowy. Dziś przedstawiam pełną recenzję powieści Herbiego Brennana pt. Wojny Duszków.

Jest to sympatyczna, choć momentami bardzo poważna, opowieść dla dzieci i młodzieży. W krainie duszków (ang. faerie) nikt spośród Duszków Światła nie spodziewa się spisku i w konsekwencji nadchodzącej zagłady. Oskarżony o przestępstwo (które zresztą popełnił) syn Purpurowego Cesarza musi udać się na tymczasowe wygnanie do świata równoległego. Nie wszystko idzie jednak zgodnie z planem i zamiast na cudowną torpikalną wyspę Pyrgus, gdyż takie imię nosi nasz gagatek, trafia do zapuszczonego ogrodu starego paranoika. Dalszy ciąg powieści to rozgrywające się równolegle dwa wątki. Jeden w świecie duszków, drugi w naszym. Okazuje się, że nasz świat od lat odwiedzany był przez Duszki. Nie są to tak dobrotliwe stworzonka jak można by sądzić z nazwy. Wśród nich toczą się bezustanne wojny. Duszki Nocy, podstępne stwory, decydują się na przymierze z demonami, które są jeszcze bardziej podstępne. Razem chcą obalić Purpurowego Cesarza i podbić całą krainę duszków. Tymczasem w naszym świecie Pyrgus poznaje swego rówieśnika Henryego. Ten ostatni odegra decydującą rolę w mającej nastąpić wojnie.

Książka napisana jest dość lekkim językiem, choć zdecydowanie odmiennym od tego, który znamy z opowieści o Harrym Potterze. Jest zdecydowanie poważniejsza w kwestiach relacji międzyludzkich, a przez to część jej smaczków może umknąć młodszej części czytelników. Młody Henry ma bowiem nielada problem. Jego rodzice będą się rozstawać, ponieważ matka Henryego zdradziła jego ojca. Do tego zdradziła go z kobietą. W młodej głowie Henrego kłębią się ponure myśli dotyczące przyszłości, tym chętniej rzuca się w wir niecodziennych wydarzeń. Jest to wyjątkowo trudne, gdyż rodzice w tym właśnie okresie wykazują graniczącą z obsesją nadopiekuńczość. Z podanego powyżej powodu polecam lekturę jako książkę dla młodzieży.

Olbrzymim atutem przemawiającym za zakupem jest ładne wydanie powieści w twardej oprawie, na dość grubym papierze. Jest to miła odmiana po Harrym Potterze.

Wojny duszków #1 - Wojny duszków

Autor: Herbie Brennan
Tłumaczenie: Zbigniew A. Królicki
Wydawnictwo: Rebis
Miejsce wydania: Poznań
Wydanie polskie: 11/2004
Tytuł oryginalny: Faerie Wars
Rok wydania oryginału: 2003
Liczba stron: 416
Format: 130x200 mm
Oprawa: miękka
Wydanie: I
Cena z okładki: 35 zł


blog comments powered by Disqus