Recenzja książki "Wyprawa duszkoludka"

Autor: Aleksander Krukowski
Korekta: Sławomir "Villmar" Jurusik
8 października 2011

"Wojny duszków", cykl książek fantasy przeznaczonych dla dzieci i młodzieży napisanych przez Herbiego Brennana, wydawał się składać z czterech części, kiedy niespodziewanie, po trzyletniej przerwie, autor opublikował tom piąty – "Wyprawę duszkoludka". I choć daty polskich wydań różnią się oczywiście od oryginału, to przeskok, jaki dokonuje się pomiędzy czwartą a piątą częścią, jest równie zauważalny.

W ciągu tych trzech lat autor przyspieszył czas w swoim fantazyjnym świecie, przez co czytelnik spotyka znane mu z wcześniejszych książek postaci w zupełnie nowym wydaniu. Henry i Blue, wcześniej nastolatkowie, w "Wyprawie duszkoludka" są dorosłymi rodzicami, niepokojącymi się o swą córkę, Mellę. Tym razem to ona jest nastolatką i przyczyną kłopotów, gdyż na własną rękę postanawia wybrać się w podróż do Świata Równoległego – uniwersum zamieszkanego przez ludzi. Jak łatwo się domyślić, przygoda obfitować będzie we wszelakie niebezpieczeństwa, a Mella będzie musiała zmierzyć się z wieloma wrogo nastawionymi duszkami i innymi nieprzyjaznymi stworzeniami. Musi jednak wytrwać, by udowodnić, że jest prawowitą dziedziczką tronu.

Na tym nie koniec perypetii, ponieważ Kraina Duszków nie jest spokojnym miejscem i wciąż zagrażają jej wewnętrzne spory, wojny domowe i magiczne katastrofy. Brennan tworzy opowieść wielowątkową, rozwijając równolegle kilka historii. Książka składa się z krótkich rozdziałów, które pozwalają na szybkie przeskakiwanie od przygód jednych bohaterów do kolejnych, zawieszając akcję w momencie największego napięcia. To z czasem bywa odrobinę męczące – chciałoby się pozostać chwilę w jednym miejscu, jednakże w ogólnym ujęciu taka technika nie tylko zwiększa dynamikę powieści, ale również przykuwa do niej na długo, nie pozwalając się oderwać.

"Wyprawa duszkoludka" to miła lektura dla trochę starszych dzieci lub młodszych nastolatków. Autor, tworząc równoległy świat, daje w niej popis nieskrępowanej fantazji. Lekkość języka, zabawne dialogi i wspomniana wcześniej technika prowadzenia narracji powinny sprawić, że przeprawa przez Krainę Duszków będzie przyjemna.

Wojny duszków #5 - Wyprawa Duszkoludka

Autor: Herbie Brennan
Wydawnictwo: Rebis
Miejsce wydania: Poznań
Wydanie polskie: 5/2011
Tytuł oryginalny: Faerie Wars: The Faeman Quest
Rok wydania oryginału: 2011
Liczba stron: 408
Format: 130x195 mm
Oprawa: twarda
ISBN-13: 978-83-7510-593-3
Wydanie: I
Cena z okładki: 35,90 zł


blog comments powered by Disqus