H. Black, C. Clare "Magisterium. Miedziana rękawica" - recenzja powieści

Autor: Agata 'Aninreh' Włodarczyk
Korekta: Anna Emerald
3 sierpnia 2016

Zły Władca czy nie?

W czasie wakacji uczniowie podziemnej szkoły magii, Magisterium, wracają do swoich domów, żeby odpocząć i nabrać sił na kolejny rok intensywnej nauki. Dla Calluma Hunta nie jest to jednak czas prosty – musi zmierzyć się z faktem, że jest Złym Władcą, choć być nim nie chce. Dlatego przez cały pobyt w domu tworzy listę, na której zapisuje uczynki na rzecz dobra i zła, a potem sprawdza, co wygrywa.

Gdyby to było jedyne zmartwienie Cala, pewnie te wakacje jeszcze jakoś by minęły. Niestety, ojciec opracował kolejny plan na to, aby poradzić sobie z duszą Constantine’a, złego makara, który zamieszkuje w ciele jego syna. Co gorsza, ten plan uwzględniał wyrządzenie krzywdy Mordowi, a tego było już za wiele, trzeba było brać nogi oraz łapy za pas. Callum za żadne skarby nie zamierzał pozwolić, aby skrzywdzono tak niewinnego, choć ogarniętego chaosem, wilka. Nie wspominając już o tym, że sam również chciał przeżyć. Kolejny rok nauki, zwany Rokiem Miedzi, nie zapowiadał się na zbyt spokojny.

Drugi tom Magisterium, Miedziana Rękawica, autorstwa Holly Black i Cassandry Clare wciąż bawi równie mocno, co poprzednia odsłona przygód młodych magów. Tym razem jednak, choć wciąż kierowana jest do młodszych czytelników, historia zaczyna nabierać bardziej mrocznych barw. Już sam fakt, że Callum jest świadom swojego "stanu", wiele mówi o tym, jak powoli zacznie rozwijać się historia nowej inkarnacji Złego Władcy. Nowe, coraz poważniejsze problemy wpłyną również na relacje pomiędzy trójką przyjaciół – Tamarą, Aaronem i Calem. Temu ostatniemu wciąż trudno pogodzić przeszłość swojej duszy z mieszkaniem pod jednym dachem z chłopcem, którego magowie zamierzają wyszkolić tak, aby pokonał Cala/Złego Władcę. Trudno mu również utrzymać swoją tożsamość w tajemnicy przed najbliższymi osobami. A kłamanie zdecydowanie przeważa szalę na rzecz Złego Władcy, co Cal będzie musiał jakoś wreszcie zrównoważyć. Gorzej, że na pierwszą próbę wyjaśnienia chociaż części z przemilczeń, Tamara z Aaronem zareagowali inaczej niż się tego spodziewał.

Konstrukcja świata przedstawionego w Próbie żelaza kojarzyła się silnie z tym wykreowanym przez J. K. Rowling, w Miedzianej rękawicy również odnajdziemy kilka elementów, które wciąż będą nasuwać nam podobne porównania. Jeśli jednak będziemy koncentrować się na tych zbieżnościach, nie zauważymy innych dystynktywnych cech Magisterium. Tutaj w końcu uczenie się oraz sama szkoła funkcjonują inaczej, przede wszystkim jednak mamy do czynienia z zupełnie innego rodzaju głównym bohaterem. Callum nie jest zastraszonym, trzynastoletnim chłopcem – potrafi zadbać o siebie i nie da sobie w kaszę dmuchać. Ma także zupełnie inne usposobienie niż Harry, jest bardziej przebojowy oraz mniej fiksuje na temat swoich podejrzeń wobec innych osób. Nie jest również bohaterem – z duszą Wroga Śmierci nie może nim być. Pod tym względem Black i Clare stworzyły naprawdę ciekawą kreację.

W trakcie lektury Miedzianej rękawicy zastanawia tylko jedno – bohaterowie niewiele urośli, a przynajmniej nie widać tego w ich rozumowaniu czy wypowiedziach (na pewno nie w ryzykownych decyzjach). O ile jeszcze w poprzednim tomie było to do zaakceptowania, w drugim, mroczniejszym i poważniejszym, zaczyna nieznacznie drażnić. Tak, Magisterium jest przeznaczone dla młodych czytelników, jednakże szkoda marnować okazję na ich dorastanie wraz z kolejnymi tomami. W kontekście całego tomu nie jest to jakaś wielka wada, jednak warto zaznaczyć, że językowo Rękawica niewiele różni się od Próby i jako taka spokojnie będzie się podobać młodszym odbiorcom. Marudzić będą starsi (jak widać).

Miedziana Rękawica to wciąż świetna rozrywka dla najmłodszych, tym razem jednak troszkę mniej dla doroślejszych. Drugi tom Magisterium pióra Holly Black i Cassandry Clare to po prostu fajna, przygodowa fantastyka o młodych, uczących się magach z problemami zdecydowanie zbyt wielkimi jak na ich drobne możliwości. Co nie przeszkodzi bohaterom stawić im czoła. A nam – dobrze się przy tym bawić.

Magisterium #2 - Miedziana rękawica

Autor: Holly Black, Cassandra Clare
Tłumaczenie: Robert Waliś
Wydawnictwo: Albatros
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 7/2016
Tytuł oryginalny: The Copper Gauntlet
Liczba stron: 336
Format: 125x195 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
ISBN-13: 9788378854616
Wydanie: I
Cena z okładki: 33,90 zł


blog comments powered by Disqus