Recenzja książki "Dr House. Oficjalny przewodnik po serialu"

Autor: Aleksander Krukowski
Korekta: Bool
2 kwietnia 2011

Żyjemy w czasach, w których każdy może nie tylko pisać, ale i czytać. Bez względu na to, jakiej jesteś płci, w jakim jesteś wieku, czym się zajmujesz i co lubisz – istnieje książka dobra dla Ciebie, po którą warto (Ci) sięgnąć. Wydawnictwo Rebis wypuściło na polski rynek pozycję skierowaną do grupy fanów serialu "Dr House". A więc nawet kanapowi serialowicze mogą zaspokoić swe czytelnicze zainteresowania. Jeśli, oczywiście, zechcą. Czy powinni?

Autorem książki "Dr House. Oficjalny przewodnik po serialu" jest Ian Jackman. To nazwisko nie jest specjalnie znane polskiemu czytelnikowi, jako że pan Jackman napisał dotychczas kilka książek typu "Zjedz to! 1001 rzeczy do zjedzenia przed dietą" (tytuł autentyczny), które nie doczekały się tłumaczenia na język polski. Rodzi to pewne wątpliwości – czy taka książka, napisana przez takiego autora, nie jest czasem próbą wyciągnięcia kolejnej porcji pieniędzy od miłośników serialu? Te – skądinąd zasadne – podejrzenia słabną w trakcie lektury.

"Dr House. Oficjalny przewodnik po serialu" składa się z dwóch typów rozdziałów. Pierwsze z nich opisują proces produkcji "House'a". Od pomysłu, przez scenariusz, dobór obsady, realizację, produkcję i tak dalej. Drugie, które przeplatają się z pierwszymi, dotyczą poszczególnych bohaterów (postaci i aktorów je odgrywających). Wszystkie rozdziały łączy jednak dociekliwość autora. Jackman dokładnie przygląda się realizacji serialu, szczegółowo przepytuje członków ekipy produkcyjnej, scenarzystów, reżyserów, aktorów, a nawet ludzi odpowiedzialnych za catering czy transport. Robi to w sposób zrównoważony, najwięcej miejsca poświęcając elementom istotnym dla serialu, dodając inne w charakterze ciekawostek. Język, jakim się posługuje, jest prosty, ale styl autora wciąga czytelnika w opowieść i prowadzi bez przeszkód przez kolejne strony.

Przewodnik Jackmana odsłania kulisy serialu. To jego główne zadanie, które realizuje całkiem dobrze. Dzięki temu czytelnik-fan House'a dowie się więcej o tym, jak powstaje jego ulubiona produkcja, co powinno zaspokoić jego ciekawość. Ale jednocześnie książka ta dąży do pewnych syntez. Pokazuje, jak łączą się ze sobą odcinki czy sezony, co spaja świat tworzony w serialu. Jackman ociera się tu o ideologię, o obraz rzeczywistości wpisany w House'a. Czyni krok więcej: nie tylko opisuje produkcję, ale stara się – choć może trochę nieśmiało – dokonać interpretacji końcowego efektu. To daje czytelnikowi dodatkową wiedzę pozwalającą na głębsze odczytanie serialu. I tutaj literatura nabiera prawdziwie użytkowej funkcji: pozwala nam rzeczywistość znaną (nawet tę serialową) odbierać w sposób głębszy i pełniejszy. Dlatego warto, by miłośnicy Gregory'ego House'a sięgnęli po ten przewodnik.

Dr House. Oficjalny przewodnik po serialu

Autor: Ian Jackman
Tłumaczenie: Paweł Laskowicz
Wydawnictwo: Rebis
Miejsce wydania: Poznań
Wydanie polskie: 11/2010
Tytuł oryginalny: HOUSE, M.D. The Official Guide to the Hit Medical Drama
Liczba stron: 328
Format: 150x225 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 978-83-7510-615-2
Wydanie: I
Cena z okładki: 39,90 zł


blog comments powered by Disqus