Dom derwiszy. Dni Cyberabadu

okładka
Autor: Ian McDonald
Tłumaczenie: Wojciech M. Próchniewicz

Dom derwiszy

Minęła pora modlitwy, ale pora pieniędzy - jeszcze nie.

Stambuł, Królowa Miast, budzi się z krzykiem.

W hałasie budzącego się miasta wybuch przechodzi niemal niezauważony. Głuchy trzask. Potem cisza.

W sennej dzielnicy Eskiköy stoi dawny dom wirujących derwiszy Mistrza Adema. W ciągu pięciodniowej fali upałów w Stambule, życie sześciorga bohaterów splata się w historię o korporacyjnych knowaniach i machinacjach, islamskim mistycyzmie, intrydze politycznej i gospodarczej, tajemnicach dawnego imperium osmańskiego, nowym, przerażającym zagrożeniu terrorystycznym oraz nanotechnologii mogącej potencjalnie odmienić życie wszystkich mieszkańców Ziemi.

Dni Cyberabadu

Zbiór nadzwyczajnych opowiadań osadzonych w Indiach przyszłości Rzeki Bogów.

Rzeka Bogów Iana McDonalda, obwołana przez "Asimov's Science Fiction" arcydziełem, chwalona przez "Washington Post" jako "wielkie osiągnięcie autora, który staje się właśnie jednym z najwybitniejszych współczesnych powieściopisarzy" - kreśliła żywy obraz Indii w bliskiej przyszłości, w stulecie niepodległości. Zrewolucjonizowała nową generację fantastyki, przyjmując perspektywę, która nie była ani europejska, ani amerykańska. Nominowano ją do nagród Hugo i Arthura C. Clarke'a, zdobyła nagrodę BSFA; bogata sceneria tej powieści zainspirowała McDonalda do ponownej wizyty - w serii opowiadań, których fabuła także odbywa się w świecie Rzeki Bogów.

Dni Cyberabadu to triumfalny powrót do Indii roku 2047, nowego, prężnego supermocarstwa mającego półtora miliarda mieszkańców, w epoce sztucznych inteligencji, suszy wywołanej zmianami klimatycznymi, wojen o wodę, osobliwych nowych płci, genetycznie ulepszonych dzieci, starzejących się dwukrotnie wolniej od zwykłych ludzi, i ludności, w której mężczyzn jest czterokrotnie więcej niż kobiet. Same Indie rozpadły się tu na kilkanaście państw, od Kerali, po górne dopływy Gangesu w Himalajach.

Dni Cyberabadu to zbiór siedmiu opowiadań, wśród nich jedno nominowane do Hugo i jedno będące zdobywcą tej nagrody oraz osiemdziesięciostronicowa mikropowieść.

Jak zwykle w przypadku utworów McDonalda, i o tej książce będzie się w tym roku wiele mówić.

Wydawnictwo: Mag
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 9/2011
Tytuł oryginalny: The Dervish House / Cyberabad Days
Rok wydania oryginału: 2010 / 2008
Seria wydawnicza: Uczta Wyobraźni
Liczba stron: 715
Format: 135x205 mm
Oprawa: twarda
ISBN-13: 9788374802215
Wydanie: I
Cena z okładki: 55 zł

Materiały związane z książką:


blog comments powered by Disqus