Recenzja książki "Zapłatą będzie śmierć"

Autor: Zunia
Korekta: Bool
9 czerwca 2012

Agnes Gaudera  dopiero co sprowadziła się na bawarską prowincję. Nowy dom miał jej pomóc zacząć wszystko od nowa po tragicznej śmierci męża i córeczki. Czasami jednak nawet na wsi nie sposób zaznać spokoju. Gdy tylko Agnes rozpakowała rzeczy, odwiedziła ją sąsiadka z prośbą o pomoc – zaginęło miejscowe dziecko, które trzeba jak najszybciej odnaleźć. Trudne wspomnienia odżywają. Chociaż to i tak nic w porównaniu z tym, co przeżywają rodzice chłopca… Ekipą poszukiwawczą kieruje komisarz Konstantin Dühnfort. Czy uda mu się ocalić porwanego? I czy inne dzieci zamieszkujące wioskę mogą się czuć bezpieczne? Mieszkańców paraliżuje strach.

„Zapłatą będzie śmierć” to pierwsza część przygód komisarza Dühnforta autorstwa Niemki Inge Löhnig. Powieść łączy w sobie wiele ciekawych wątków i pomysłów. Czego tu nie ma? Jest trudna przeszłość, religijna obsesja, molestowanie, romans, wreszcie: zajmujący portret małej miejscowości i jej mieszkańców. Nie sposób się zatem nudzić podczas lektury książki Löhnig. Do tego akcja zostaje poprowadzona sprawnie i z werwą tak, że czytelnik bez trudu daje się porwać w wir przedstawianych zdarzeń. Stylowi Niemki nie można nic zarzucić – widać, że pisarski warsztat opanowała w stopniu lepszym niż zadowalający.

Jest jednak jedno „ale”. Malutkie. Założę się nawet, że nie każdemu wielbicielowi kryminałów będzie ono przeszkadzało. Otóż… całkiem łatwo jest się domyślić, „kto zabił”. Oczywiście, nie wiemy tego od samego początku – pewności nabieramy raczej pod koniec. Jesteśmy przy tym tak przekonani o naszej racji, że… nawet nie chce nam się czytać ostatnich kilkudziesięciu stron, by na wszelki wypadek się upewnić. Z jednej strony, świadczy to o tym, iż autorce udało się całkiem nieźle wpleść wskazówki, dzięki którym mogliśmy – sami przed sobą – popisać się przebłyskiem inteligencji. No i że nie posłużyła się ona żadnym nieczystym zagraniem, deus ex machina itp. Z drugiej zaś strony, gdzie się podziały fałszywe tropy, zwodzenie czytelnika (oczywiście w zgodzie z międzynarodowymi, niepisanymi kryminalnymi zasadami fair play) sprawiające, że aż do ostatnich zdań mamy wątpliwości co do rozwiązania zagadki?

„Zapłatą będzie śmierć” to sprawnie napisana powieść kryminalna. Być może bardziej wymagający czytelnicy uznają, że nazbyt sprawnie. Nie zaszkodziłoby jej trochę chropowatości, zwrotów akcji i zmyłek utrudniających mechaniczne połknięcie książki. Wierzę jednak, że Löhnig jeszcze nas zaskoczy. Kolejne części przygód komisarza Dühnforta będą ku temu wyśmienitą okazją.

Zapłatą będzie śmierć

Autor: Inge Lohnig
Tłumaczenie: Agnieszka Hofmann
Wydawnictwo: Initium
Miejsce wydania: Kraków
Wydanie polskie: 5/2012
Liczba stron: 368
Format: 150x210 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 9788362577149
Wydanie: I
Cena z okładki: 38,90 zł


blog comments powered by Disqus