Dagny, życie i śmierć

patronat gildii
okładka
Autor: J. D. Landis
Tłumaczenie: Iwona Grzegorzewska, Piotr Grzegorzewski

Powieść biograficzna o Dagny Juel-Przybyszewskiej, pochowanej w Gruzji  Norweżce, w której kochała się Młoda Polska i Młoda Europa, zabitej z miłości przez krakowskiego studenta.

Chciała być pianistką, została pisarką. Kochało ją wielu mężczyzn, ona tylko jednego. Pragnęła być dla niego tą jedyną, stała się jedną z wielu. Uwieczniona na wielu portretach femme fatale, ale czy naprawdę nią była? Jak wyglądało życie Norweżki, która zawładnęła sercami i umysłami berlińskiej oraz krakowskiej bohemy? Dlaczego Strindberg jej nienawidził, a Munch kochał z ją oddali? Jaki wpływ miała na Żeleńskiego, Wyspiańskiego i innych twórców? Dlaczego Stanisław Przybyszewski, dla którego była duchem, duszą i Duchą, szukał innych kobiet? J.D. Landis przedstawia losy Dagny Juel-Przybyszewskiej widziane oczami jej zabójcy Władysława Emeryka, wielbiciela i akolity Przybyszewskiego, młodego studenta, który był w niej szaleńczo zakochany, a z czasem stał się też jej powiernikiem. Z jego relacji dowiadujemy się o emocjach, rozterkach i cierpieniach kobiety żyjącej na przekór konwenansom, a także o jej twórczości, poszukiwaniach, o tym, że wykraczała poza swoją epokę. Była nie tylko uwielbianą przez mężczyzn boginią, ale i wyzwaniem intelektualnym, któremu nie umieli sprostać.

J. D. Landis jest autorem kilkunastu powieści, z których zwłaszcza nagradzane Longing oraz Lying in Bed zyskały uznanie krytyków literackich. Mieszka w USA w stanie New Hampshire.

Wydawnictwo: Bukowy Las
Miejsce wydania: Wrocław
Wydanie polskie: 6/2013
Tytuł oryginalny: The Woman In The Black Dress
Liczba stron: 432
Format: 140x205 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
ISBN-13: 9788362478569
Wydanie: I
Cena z okładki: 44,90 zł


blog comments powered by Disqus