Legenda o Sigurdzie i Gudrun

okładka
Autor: J.R.R. Tolkien
Okładka: Piotr Cieśliński
Tłumaczenie: Katarzyna Staniewska, Agnieszka Sylwanowicz

Pierwsza w Polsce publikacja nieznanego dzieła J.R.R. Tolkiena.

J.R.R. Tolkien, wielki miłośnik i znawca kultury Północy, zanim napisał Hobbita i Władcę Pierścieni, w latach dwudziestych XX w. ułożył własną wersję staroskandynawskiej legendy o upadku słynnych Niflungów (Nibelungów). Nadał jej formę dwóch związanych ze sobą poematów o niezwykle kunsztownej wersyfikacji, zatytułowanych Nowa pieśń o Völsungach oraz Nowa pieśń o Gudrun.

Pierwsza pieśń opowiada o losach legendarnego bohatera Sigurda Völsunga i dwóch zakochanych w nim kobiet - walkirii Brynhildy oraz pięknej Gudrun, księżniczki z rodu Niflungów, która dzięki magicznemu podstępowi została jego żoną.

Druga przedstawia wydarzenia po śmierci Sigurda - Gudrun wbrew swej woli zawiera małżeństwo z potężnym Atlim, władcą Hunów (historycznym Attylą), Atli morduje jej braci, wielkich bohaterów, Gudrun wywiera straszną zemstę, po czym odbiera sobie życie.

Legenda o Sigurdzie i Gudrun to fascynująca opowieść z czasów starożytnej Północy o magii, bogach, spektakularnych bitwach, wojownikach, tragicznej miłości i zdradzie. Niezwykły prezent dla wszystkich miłośników Tolkiena, opatrzony przez jego syna drobiazgowym komentarzem oraz fragmentami dotąd niepublikowanych wykładów ojca o literaturze staroislandzkiej.

J.R.R. Tolkien
Urodził się 3 stycznia 1892 r. w Bloemfontein. Po odbyciu służby wojskowej rozpoczął karierę naukową i został uznany za jednego z najlepszych filologów świata. Zasłynął jako twórca Śródziemia i autor takich klasycznych dzieł literackich, jak Hobbit, Władca Pierścieni oraz Silmarillion. Jego książki, przetłumaczone na ponad czterdzieści języków, sprzedano w milionach egzemplarzy na całym świecie. Tolkien został odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego i w 1972 r. otrzymał doktorat honoris causa Uniwersytetu w Oksfordzie. Zmarł w 1973 r. w wieku 81 lat.

Spis treści:

Nota od tłumaczek
Przedmowa
Wprowadzenie
Wstęp do Eddy Starszej J.R.R. Tolkiena

Völsungakviða en nýja (Nowa pieśń o Völsungach)
Upphaf (Początek)
I Andvara-Gull (Złoto Andvariego)
II Signý (Signy)
III Danði Sinfjotla (Śmierć Sinfjötliego)
IV Foeddr Sigurdr (Narodziny Sigurda)
V Regin
VI Brynhildr
VII Guðrún
VIII Svikin Brynhildr (Brynhild zdradzona)
IX Deild (Waśń)
Komentarz do Völsungakviða en nýja

Guðrúnarkviða en nýja (Nowa pieśń o Gudrun)
Komentarz do Guðrúnarkviða en nýja

Dodatki
(A) Krótki opis pochodzenia legendy
(B) Wieszczba wölwy
(C) Fragmenty poematu heroicznego o Attyli w języku staroangielskim

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 11/2009
Tytuł oryginalny: The Legend of Sigurd and Gudrún
Liczba stron: 147
Format: 150x210 mm
Oprawa: twarda
ISBN-13: 978-83-7648-276-7
Wydanie: I
Cena z okładki: 54 zł

Materiały związane z książką:


blog comments powered by Disqus