Rekomendacja Agnieszki Sylwanowicz

Autor: materiały prasowe
12 listopada 2008

Pan Błysk"Autor Pana Błyska to nie ten człowiek, którego znamy jako autora sześcioksięgu Władca Pierścieni. Historyjka jest błaha, lecz pełna absurdalnych przygód, rozgardiaszu i humoru, a ilustracje, wykonane tuszem i kredkami, zadziwiają dynamizmem i liczbą szczegółów. Są też nieco podobne w stylu do rysunków Edwarda Leara. Tolkien lubił opowiadać swoim dzieciom rozmaite historie, czy to własne, czy przerobione. Co więcej, dbał o realizm - kiedy co roku pisał list niby to od św. Mikołaja, wkładał go do koperty ze znaczkiem z Bieguna Północnego i prosił listonosza, by przynosił go jako autentyczny list lub sam kładł list w saloniku i zostawiał ślady ze śniegu, prowadzące od kominka...

Pan Błysk podoba się dzieciom - jest to raczej opowieść zbudowana wokół ilustracji niż ilustrowany tekst, bohaterami są w dużej mierze zwierzęta, a akcja rozgrywa się w wiejskim krajobrazie Anglii. Co więcej, autor nie ma protekcjonalnego stosunku do swoich słuchaczy/czytelników, wszyscy bohaterowie mówią i robią, co chcą, co prowadzi do serii drobnych, zabawnych katastrof, które usiłuje nieudolnie zażegnać policjant.

Książeczka jest nieco staroświecka - rzecz jasna. Tolkien używa dawnego systemu monetarnego z funtami, szylingami i pensami oraz zakłada istnienie systemu klasowego, lecz w sumie jest leciutka i pełna humoru."

(Agnieszka Sylwanowicz)

Pan Błysk

Autor: J.R.R. Tolkien
Tłumaczenie: Paulina Braiter
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 11/2008
Tytuł oryginalny: Mr. Bliss
Rok wydania oryginału: 1937
Liczba stron: 104
Format: 250x195 mm
Oprawa: twarda + pudełko
Druk: kolor
ISBN-13: 978-83-7469-879-5
Wydanie: I
Cena z okładki: 35 zł
Materiały powiązane:blog comments powered by Disqus