Jack Ketchum


zdjęcie

Jednak największą sławę przyniosły mu jego książki, bezkompromisowe w formie i treści. Choć w wielu kręgach jest autorem legendarnym to jeszcze nigdy nie był wydany w Polsce. Może dlatego, że jest jednym z najbardziej bezkompromisowych twórców współczesnej literatury. 
 
Wyznacznikiem jego drogi literackiej i wyrazem twórczej bezkompromisowości może być jego kultowy już debiut „Off Season”. Po przesłaniu książki do wydawcy ten złapał się za głowę i kategorycznie stwierdził, że książka jest zbyt brutalna i krwawa, aby ją widać w tej formie. Aby zatem urzeczywistnić marzenia o literackim debiucie Jack Ketchum musiał zdobyć się na kompromis i wyciąć co bardziej krwawe fragmenty.  Mimo tych cięć książka i tak wywołała szok wśród wielu czytelników i spotkała się z protestami wszelkiej maści moralistów, oskarżających autora o szerzenie przemocy i pornografii. 

I ten szok trwa do dzisiaj. Od tego momentu autor wydał kilkanaście powieści, kilkukrotnie otrzymał nagrodę Brama Stokera, najbardziej prestiżowe wyróżnienie dla twórców grozy. Jego powieści są jednymi z najchętniej przenoszonych na taśmę filmową. Sfilmowane już zostały takie tytuły Ketchuma jak „The Girl Next Door”, „The Lost”, „Red”, czy „Offspring”.

Jack Ketchum cieszy się uznaniem miłośników literatury grozy na całym świecie, ale jego proza jeszcze nigdy nie została przetłumaczona na język polski. Nareszcie się to zmieni!

Najsłynniejszą powieścią Jacka Ketchuma jest „The Girl Next Door”, czyli „Dziewczyna z sąsiedztwa”, legendarna już opowieść o szaleństwie rodzącym się w ludzkim umyśle i o tym jak szaleństwo zaraża wszystkich wokół, jak infekuje niewinne umysły i prowadzi do eskalacji cierpienia, bólu i nienawiści. Kanwą tej powieści są autentyczne wydarzenia mające miejsce w Stanach Zjednoczonych w latach 60. XX wieku, tzw. sprawa Sylvii Likens, która jest uznawana za jedną z najbardziej okrutnych zbrodni w historii. Ale ta zbrodnia stała się dla Ketchuma tylko pretekstem do napisania wstrząsającej a zarazem fascynującej opowieści o złu, siedzącym w człowieku.

Dzięki temu „Dziewczyna z sąsiedztwa” uznawana jest za jedną z najbardziej wstrząsających powieści w historii literatury. Nareszcie ukazuje się na polskim rynku nakładem wydawnictwa Papierowy Księżyc. 

Jeżeli szukasz w literaturze czegoś więcej niż tylko lukrowanej powłoki i bezpiecznych tematów to musisz odkryć prozę Jacka Ketchuma.  Prozę mocną, prawdziwą i pokazującą taki wymiar ludzkiej natury, o którym czasami boimy się nawet myśleć.
 
Oddajmy więc na koniec jeszcze głos samemu Stephenowi Kingowi: 

"Jack Ketchum jest prawdziwym bohaterem dla wszystkich nas, którzy tworzą opowieści grozy i horroru. On jest, mówiąc wprost, jednym z najlepszych w tym gatunku."


Filmy:

Bibliografia:blog comments powered by Disqus